در دیدار با امیرعبداللهیان

بان‌کی‌مون: سازمان ملل از حضور ایران در "ژنو 2 "حمایت می‌کند

سیاسی

حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان که برای شرکت در کنفرانس بررسی اوضاع انسانی مردم سوریه به کویت سفر کرده است عصر سه شنبه با دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در این دیدار بان کی مون با تبریک توافق ایران و 1+5 ، حمایت خود و سازمان ملل متحد را از این توافق اعلام و تاکید کرد همه طرفها باید به وظایف خود در این زمینه متعهد باقی بمانند.

بان کی مون با تشکر از کمک‌های انسان دوستانه کشورمان به مردم سوریه طی سه سال گذشته بر نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور تاثیرگذار و کلیدی در تحولات منطقه ای تاکید کرد و افزود: در مذاکره با همه طرفهای منطقه ای و بین المللی که در بحران سوریه دخیل هستند بر ضرورت حضور ایران تاکید کرده ام زیرا به نظرم ایران بازیگر کلیدی است و سازمان ملل متحد از حضور ایران در نشست ژنو 2 حمایت می کند.

وی تصریح کرد: سازمان ملل متحد از طرفهای موثر و سازنده در حل سیاسی بحران سوریه از جمله ایران می خواهد از نفوذ خویش برای ایجاد آتش بس و کمک رسانی به مردم سوریه استفاده کنند و ما اینجا هستیم تا زمینه کمک به میلیونها آواره سوری را که در آستانه یک فاجعه انسانی قرار دارند فراهم کنیم و به نقش سازنده ایران امیدواریم.

امیر عبدالهیان نیز با اشاره به نقش سازنده کشورمان در ساماندهی و کمک به حل بحران های عراق و افغانستان بر آمادگی کشورمان برای مساعدت و همیاری به مردم سوریه و کاهش آلام و خشونت ها در این کشور تاکید کرده و گفت: "ایران با ابتکار خود تا کنون سه کنفرانس بین المللی برای حل بحران سوریه برگزار کرده و طی دو سال گذشته ارسال کمکهای انسان دوستانه دارو و مواد غذایی برای مردم سوریه را در اولویت کاری خود قرار داده است.

وی افزود: ما در عین حمایت و احترام به ابتکار جنابعالی و آقای اخضر ابراهیمی معتقدیم بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و دخالت نیروهای خارجی در منطقه کمکی به کاهش بحران نکرده و بر پیچیدگی مسئله افزوده است.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بدون هر گونه پیش شرطی برای حضور در کنفرانس بین المللی ژنو 2 آمادگی دارد و ما معتقدیم بحران سوریه صرفا راه حل سیاسی دارد و شرط موفقیت هر گونه راهکار سیاسی مهار پدیده تروریسم و افراط گرایی در سوریه و پایبندی همه طرفها به راهکار سیاسی گفتگوهای سوری- سوری است."

وی با مردود دانستن هرگونه مداخله خارجی افزود: مردم سوریه تصمیم گیرندگان اساسی در تعیین سرنوشت سیاسی خویش هستند.

انتهای پیام

کد N60837