یک استاد دانشگاه:

برای رسیدن به وحدت، احترام متقابل را حفظ کنیم

هفته وحدت,وحدت

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد رودهن گفت: بهترین راه تحقق وحدت مذاهب، احترام متقابل به دیدگاه‌های همدیگر و برگزاری جلسات نقد و بررسی دوستانه است و در این جلسات نباید نسبت به همدیگر هیچ توهینی کنیم.

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد رودهن گفت: بهترین راه تحقق وحدت مذاهب، احترام متقابل به دیدگاه‌های همدیگر و برگزاری جلسات نقد و بررسی دوستانه است و در این جلسات نباید نسبت به همدیگر هیچ توهینی کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدابراهیم سراج در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با تبریک ایام ربیع‌الاول و هفته وحدت با بیان این‌که «تمامی گروه‌های الهی و غیرالهی برای رسیدن به اهدافشان وحدت را در رأس کار قرار دهند» اظهار کرد:

در آیه‌ای از قرآن وارد شده که "به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید" یعنی قرآن به صراحت به وحدت دستور می‌دهد.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با اشاره به این‌که «در احادیث نبوی هم به بحث وحدت اشاره زیادی شده است» ‌ادامه داد: پیامبر اسلام در حدیثی می‌فرمایند: " دست خدا با جماعت است" یعنی پیامبر(ص) با این سخن می‌خواهد به مسلمانان بگوید که از تک‌روی و انزوا دوری کنید چراکه مسلمانان با تک‌روی و انزوا به جایی نمی‌رسند.

سراج در ادامه با اشاره به موانع وحدت که بر سر راه مذاهب اسلامی وجود دارد، تصریح کرد: موانع وحدت در درجه اول برمی‌گردد به توهینات مذهبی. شیعه و سنی هرکدام هر اعتقادی دارند و پیرو هر اصلی که هستند نباید نسبت به دیدگاه‌های همدیگر با تمسخر بنگرند و خدایی ناکرده همدیگر را مسخره کنند.

وی یادآور شد:‌ برای جلوگیری از اینگونه اختلافات و رفع آن باید جلسات نقد و بررسی بگذاریم و در هیچکدام از این جلسات نباید به یکدیگر توهین کنیم. چراکه خدا می‌فرماید حتی ما حق نداریم به بت‌پرستان هم توهین کنیم چه برسد به مذاهب دیگر، اگر ما به آنها توهین کنیم آنها هم یاد می‌گیرند به ما توهین کنند. پس توهین راه چاره نیست، راه چاره بحث‌های علمی است.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد اسلامی رودهن گفت: ما برای اینکه به وحدت برسیم باید در برابر فرقه‌ها نیز هشیار باشیم، فرقه‌هایی مثل وهابیت می‌خواهد بین مذاهب مسلمانان اختلاف ایجاد کند و ما باید با هشیاری در برابر این فرقه‌ها به وحدت برسیم.

سراج گفت: امیرالمومنین علی(ع) در حدیثی می‌فرمایند:‌ "برای رسیدن به حقانیت اسلام باید اسلام را درست معرفی کنیم و تحلیل‌های سلیقه‌ای و مطالب خرافی را وارد اسلام نکنیم. اگر اسلام درست معرفی شود طرفداران خودش را پیدا می‌کند و حقانیتش به گوش جهانیان می‌رسد.

انتهای پیام

کد N60698