رهبر حزب وحدت جمهوری آذربایجان:

امت اسلامی اکنون بیش از هر زمان دیگری به اتحاد و یکدلی نیاز دارد

هفته وحدت,باکو,میلاد نبی

باکو- ایرنا – ˈطاهر کریملیˈ رهبر حزب وحدت جمهوری آذربایجان گفت که اتحاد و یکپارچگی امت اسلامی در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگر ضروری است.

وی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در باکو با تبریک میلاد رسول گرامی اسلام(ص) به مسلمانان جهان، به فرازی از بیانات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در خصوص ضرورت وحدت در میان مسلمانان اشاره کرد و افزود: بیاد دارم پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، امام خمینی (ره) با درک عمیقی که از مسائل جهان اسلام داشتند، رویارویی بین مذاهب را وحشتناکتر از رویارویی بین ادیان توصیف و بر ضرورت وحدت میان مسلمانان تاکید کردند.

این فعال سیاسی جمهوری آذربایجان تشیع و تسنن را دو مذهب بزرگ جهان اسلام برشمرد و بر ضرورت بیداری پیروان آنها بخصوص در شرایط کنونی جهان اسلام که برخی نیروها تلاش زیادی برای ایجاد تفرقه و رویارویی بین آنان در عراق ، سوریه و مناطق دیگر دارند، تاکید کرد.

کریملی از تقویت بیش از پیش اتحاد بین مسلمین و افزایش میل به وحدت و یکپارچگی میان پیروان تشیع و تسنن در ایران، جمهوری آذربایجان ، ترکیه و کشورهای عربی ابزار خرسندی کرد و از مسلمانان جهان خواست با استفاده از فرصت بزرگ ولادت پیامبر گرامی اسلام و هفته وحدت به همه اختلاف نظرها و درگیری ها پایان دهند.

رهبر حزب وحدت جمهوری آذربایجان همچنین به وجود برخی اختلاف نظرها بین مذاهب ادیان دیگر از جمله مسیحیت در مورد سالروز ولادت حضرت مسیح (ع) و برگزاری مراسم بزرگداشت جداگانه از سوی آنها اشاره کرد و گفت: اعلام هفته وحدت در سالروز ولادت نبی گرامی اسلام ابتکار منحصر بفردی بود که از بروز اشتباه مشابه در میان مسلمانان جلوگیری کرد . وی تاکید کرد که مسلمانان باید با برگزاری هرچه با شکوهتر آیین های هفته وحدت ، میلاد آخرین فرستاده خدا را گرامی دارند.

این شخصیت سیاسی جمهوری آذربایجان با یادآوری اینکه هفته وحدت علاوه بر اینکه عید مسلمان جهان محسوب می شود، در عین حال فراخوانی برای انسجام آنهاست. کنار گذاشته شدن اختلافات و یافتن وجوه مشترک بین مذاهب اسلامی در هفته وحدت و همچنین گرامیداشت این ایام اساسی است.

رهبر حزب وحدت جمهوری آذربایجان تاکید کرد: شخصیت های سیاسی، فرهنگی ودینی جهان اسلام وظیفه دارند با استفاده از فرصت هفته وحدت، همبستگی اسلامی را بیش از پیش تقویت کرده و دشمنان اسلام را مایوس کنند.

خاورم*1206*1010
کد N60334