مقامات غربی: لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا از 20 ژانویه اجرایی می‌شود

سیاسی

مقامات غربی اعلام کردند که دولت‌های اتحادیه اروپا لغو تحریم‌ها علیه ایران را در تاریخ 20 ژانویه، همزمان با اجرایی شدن توافق موقتی ژنو، اجرایی خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رویترز گزارش داد که اتحادیه اروپا تحت توافق موقتی 24 نوامبر ممنوعیت بیمه و انتقال نفت ایران و همین‌طور ممنوعیت‌های تجاری علیه محصولات پتروشیمی این کشور، طلا و سایر فلزات گران‌بها را به مدت شش ماه به حالت تعلیق در می‌آورد.

این توافق در صورتی دوشنبه هفته آینده اجرایی می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیده‌بان هسته‌یی سازمان ملل تایید کند که ایران به وظایف خود در قبال توافق عمل کرده است.

یک مقام اتحادیه اروپا گفت: هر کاری که اتحادیه اروپا انجام می‌دهد در تاریخ 20 ژانویه اجرایی خواهد شد.

بازارهای نفت با دقت در حال دنبال کردن ارائه بیمه هستند، زیرا کلوپ‌های «محافظت و غرامت اروپا» پوشش‌دهی بیمه اکثریت نفتکش‌های جهان را ارائه می‌کند.

این نهاد که اعضایش به 95 درصد نفتکش‌های جهان بیمه ارائه می‌کنند اعلام کردند که از این اقدام استقبال خواهند کرد، ولی یک رویکرد گام به گام را در بیمه کردن مجدد محموله‌های انرژی ایران اتخاذ خواهند کرد.

اندرو بارتوت، مقام اجرایی گروه بین‌المللی کلوپ‌های محافظت و غرامت اروپا در این باره گفت: ما از لغو ممنوعیت‌ها استقبال می‌کنیم. ما این را گامی در مسیر درست به سمت اطمینان از اینکه مالکان کشتی‌های حامل محموله‌های نفتی از پوشش بیمه مناسب برخوردار خواهند بود، می‌دانیم.

کارشناسان بیمه می‌گویند که حتی پس از لغو محدودیت‌ها مدتی طول می‌کشد تا ارائه‌کنندگان بیمه بتوانند پوشش لازم را فراهم کنند.

بارتوت گفت: این یک رویکرد نسبتا محدود و تدریجی خواهد بود.

انتهای پیام

کد N59289