ساینس مونیتور:

ایران و 1+5 هنوز به مانع اصلی نرسیده اند

ایران در جهان

یک روزنامه آمریکایی با اشاره به توافق ایران و 1+5 برای اجرای توافقنامه ژنو، این موضوع را دومین مانع موجود در مسیر حل نهایی موضوع هسته ای جمهوری اسلامی خواند و مدعی شد که طرف های مذاکره هنوز به مانع اصلی نرسیده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "اسکات پترسون" یکی از قدیمی ترین روزنامه نگاران آمریکایی مستقر در خاورمیانه که تحولات هسته ای ایران را به صورت دقیق دنبال می کند در مطلبی در روزنامه کریستین ساینس مونیتور با تشبیه مسیر رسیدن به توافق هسته ای کامل به یک مسابقه دوی با مانع، می نویسد : آزمون فرضیات در مورد تیتر اخباری که در مورد صحبت های مذاکره کنندگان هسته ای ایران و کشورهای 1+5 منتشر شده نشان می دهد که دومین مانع در مسیر رسیدن به یک معاهده جامع هسته ای پشت سر گذاشه شد.

به اعتقاد پترسون اولین مانع رسیدن به توافق ژنو بود که در نوامبر سال گذشته میلادی محقق شد.

در ادامه مطلب واشنگتن پست آمده است : با اجرای این توافقنامه از تاریخ 20 ژانویه ایران و کشورهای 1+5 شش ماه فرصت خواهند داشت تا به توافق نهایی برسند و در اصل مهمترین مانع همین توافق نهایی است. مخالفت تندروهای حاضر در آمریکا، سرزمین های اشغالی و حتی ایران نیز به اعتقاد پترسون یکی دیگر از موانعی است که برای رسیدن به توافق نهایی باید از آن نیز گذر کرد.

پترسون در مطلب خود به نگرانی های بی دلیل برخی افراد در مورد پرونده هسته ای ایران اشاره کرده و می نویسد : شاید این پرسش مطرح شود که ایران هسته ای : تهران با چه سرعتی می تواند بمب هسته ای بسازد؟ توافق هسته ای که با ایران انجام شده این کشور را متعهد به پایین آوردن سطح غنی سازی و کاهش ظرفیت اورانیوم غنی شده 20 درصدی می کند.

در مقابل این کارها، ایران چهار میلیارد و 200 میلیون دلار از درآمدهای نفتی مسدود شده خود در کشورهای غربی را دریافت می کند البته پرداخت این پول مرحله ای بوده و در مرحله اول در روزهای نخست ماه فوریه مبلغ 550 میلیون دلار به حساب ایران واریز می شود. هدف از این کار آن است که پیشرفت برنامه هسته ای ایران برای شش ماه متوقف شود سپس در توافق نهایی می توان توانایی ایران برای ساخت بمب هسته ای را به کلی از میان برد.

پترسون می نویسد : توافق نهایی ایران را از ساخت بمب هسته ای محروم خواهد کرد البته این موضوع را ایران بارها تکذیب کرده و تاکید می کند کند که برنامه هسته ای این کشور کاملا صلح آمیز است.

در ادامه این مطلب به تلاش برخی سناتورهای آمریکایی برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران اشاره شده و آمده است : در حالیکه 59 سناتور آمریکایی از اعمال تحریم های جدید بر بخش نفت ایران حمایت می کنند کاخ سفید به این اقدام هشدار داده و عنوان می کند که این اقدام سنا موجب خارج شدن مذاکرات از مسر اصلی می شود در همین رابطه "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا نیز یکشنه شب بعد از اعلام زمان اجرای توافقنامه ژنو، تاکید کرد که در صورت تصویب تحریم های جدید، آن را وتو می کند .

پترسون در پایان می نویسد : توافق روز یکشنبه بین ایران و کشورهای 1+5 توافق ماه نوامبر در ژنو را رسمیت بخشید، اما نکته قابل توجه در این رابطه آن است که این توافق آن دسته از اعضای کنگره آمریکا را که برای وضع تحریم های جدید تلاش می کنند به مبارزه طلبیده است.