عدنان منصور در پاسخ به مهر:

انفجار تروریستی علیه سفارت ایران به قلب ملت لبنان اصابت کرد/ دولت لبنان تا آخر این پرونده را پیگیری خواهد کرد

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه لبنان با اشاره به اینکه تهاجم تروریستی علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت، به قلب کشور و ملت لبنان اصابت کرد، گفت: دولت لبنان خود را مسئول می داند بطور اساسی این پرونده را تا آخر و دستگیری تمام کسانیکه در این حادثه تروریستی دست دارند پیگیری کند.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به بیروت، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در سفر یک روز خود به لبنان دوشنبه شب با عدنان منصور وزیر امور خارجه لبنان دیدار و گفتگو کرد.

در پایان این گفتگو وزیران امور خارجه ایران و لبنان در یک نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

عدنان منصور وزیر امور خارجه لبنان در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آخرین اقدامات دولت لبنان در دستگیری و مجازات عوامل اصلی و همچنین عوامل پشت پرده جنایت تروریستی سفارت ایران در بیروت چه بوده است و آیا با مرگ مشکوک ماجدالماجد این پرونده تروریستی به صورت ناتمام مختومه اعلام می شود یا خیر؟ گفت: من می خواهم تاکید کنم که این تهاجم تروریستی که علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت صورت گرفت، به قلب خود کشور و ملت لبنان واقع شد؛ به ویژه اینکه این کار قبیح تروریستی در خاک بیروت علیه کشور دوست و برادر ایران صورت گرفت.

وی با بیان اینکه این حادثه تروریستی باعث به شهادت رسیدن تعداد قابل توجهی از شهروندان ایرانی و لبنانی از جمله رایزن فرهنگی ایران در لبنان شد، تصریح کرد: دولت لبنان خود را مسئول می داند بطور اساسی این پرونده را تا آخر و دستگیری تمام کسانیکه در این حادثه تروریستی دست دارند پیگیری کند .

وزیر امور خارجه لبنان با تاکید براینکه این پرونده با مرگ ماجدالماجد به پایان نخواهد رسید، گفت: تمام دستگاه های دولتی لبنان اعم از کیفری ، قضایی ، امنیتی و نیروی نظامی و انتظامی تا زمانیکه به نتیجه مثبتی در این زمینه برسند فعال خواهند بود.

عدنان منصور با اشاره به اینکه  معتقد هستیم همه اقدامات تروریستی یک منشا و ریشه دارد و باید برای ریشه کن کردن این تروریسم فعال باشیم، خاطرنشان کرد: برای مبارزه با تروریسم در زمینه همکاری و  تبادل اطلاعات با جمهوری اسلامی فعال خواهیم بود  تا بتوانیم سرانجام به نتیجه ای در این ارتباط با یکدیگر برسیم.

عدنان منصور تاکید کرد که روابط ممتاز برادرانه و دوستانه ایران ولبنان در توافقنامه های بین دو کشور متبلور است، تاکید کرد که سفر آقای ظریف به لبنان در این مرحله حساس از منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی گفت که مذاکرات آقای ظریف با مقامات کشور متبوعش در باره مسائل دو جانبه و مسائل مهم منطقه و در راس آنها آنچه که در سوریه جریان دارد، بود.

وزیر خارجه لبنان افزود : آنچه در سوریه می گذرد سایه سنگین آن بر سر همه ما افکنده شده و پیامدهای منفی آن همه کشورهای جهان بوی‍ژه همسایه از جمله لبنان را تحت تاثیر قرار داده است .

عدنان منصور اظهارداشت: با آقای ظریف در باره مسائل و مشکلات ناشی از بحران سوریه و مهمترین آن تروریسم که منطقه را با خطرهای زیادی مواجه کرده است، گفت وگو کردیم.

وی تصریح کرد: موج تروریسم مشکلات زیادی را به لبنان تحمیل کرده و به همین دلیل با آقای ظریف هم رای هستیم که راه حل بحران سوریه تنها سیاسی و گفت وگو است.

وزیر خارجه لبنان تاکید کرد که اجلاس بین المللی ژنو 2 باید به حل سیاسی بحران سوریه و خارج کردن این کشور از بحران منتهی شود.

عدنان منصور گفت : امیدواریم ایران در اجلاس ژنو 2 شرکت کند زیرا یک قدرت برتر و تاثیرگذار منطقه ای و بین المللی است.

وی افزود : اگر ایران دراجلاس ژنو 2 حاضرهم نباشد بازهم چیزی از نقش آن در حل بحران های منطقه ای از راه های مسالمت آمیز کم نمی کند.

وزیر خارجه لبنان باردیگر به روابط دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: به اجرایی شدن توافقنامه های میان ایران و لبنان تمایل داریم و خواستار گسترش روابط فرهنگی و اقتصادی با ایران در سطح روابط ممتاز سیاسی هستیم.