لاوروف:ایران باید در ژنو 2 شرکت کند/کری:حضور ایران در مذاکرات "ژنو 2" را قبول می‌کنیم اما به شرط

ایران و سوریه,سوریه

وزیر خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه آمریکا و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه بر ضرورت حضور ایران در کنفرانس ژنو 2 تاکید کرد.

مهر نوشت:

وزیر خارجه روسیه لحظاتی پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه آمریکا و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه بر ضرورت حضور ایران در کنفرانس ژنو 2 تاکید کرد.
سرگئی لاوروف و جان کری وزیران خارجه روسیه و آمریکا به همراه اخضرالابراهیمی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس شرکت کردند.

سرگئی لاوروف در این کنفرانس مطبوعاتی با تاکید بر ضرورت حل بحران سوریه از راه سیاسی و مسالمت آمیز، حضور جمهوری اسلامی ایران در این کنفرانس را مهم و ضروری خواند.

لاوروف گفت : ایران و عربستان باید در مذاکرات ژنو 2 درباره سوریه شرکت کنند.

جان کری هم گفت در دیدار با سرگئی لاوروف، موضوع آتش بس برای ارسال کمک های بشردوستانه به سوریه را بررسی کرده است.

وی افزود اگر ایران با هدف کمک به موضوع کنفرانس در ژنو شرکت کند، ما از حضور این کشور استقبال می کنیم، اما ایران این هدف را دنبال نمی کند.

اخضرالابراهیمی نیز گفت با نظر بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد که ایران کشوری مهم است، موافقم.

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه تاکید کرد ایران کشوری مهم است و باید در کنفرانس ژنو 2 شرکت کند. همچنانکه دبیرکل سازمان ملل متحد که دعوت نامه های شرکت در کنفرانس ژنو دو را ارسال کرده است، اما توافق درباره مشارکت ایران در کنفرانس، از طریق توافق میان روسیه، آمریکا و سازمان ملل متحد اتخاذ شود و رایزنی ها میان این طرفها ادامه دارد و امیدوارم به تصمیم درست برسیم.

ایسنا نوشت:

وزیر خارجه آمریکا گفت: تهران می‌تواند در مذاکرات "ژنو 2" درباره سوریه شرکت کند به شرطی که اصول پذیرفته شده در مذاکرات "ژنو1" را بپذیرد که یکی از آن اصول ایجاد دولت انتقالی در سوریه است.

به گزارش رادیوی صدای روسیه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری پس از نشست پاریس گفت: آمریکا حضور ایران در مذاکرات "ژنو 2" درباره بحران سوریه را قبول می‌کند به شرطی که تهران آمادگی خود را برای پذیرش اهداف کنفرانس را مستقیما اعلام کند.

او ادامه داد: تهران می‌تواند در مذاکرات شرکت کند به شرطی که اصول پذیرفته شده در مذاکرات "ژنو1" را بپذیرد که یکی از آن اصول، ایجاد دولت انتقالی در سوریه است.

وی ادامه داد: اما ایران هنوز اعلام نکرده است که از اجرای بیانیه مذاکرات "ژنو 1" درباره سوریه حمایت می کند یا نه.

مقامات ایرانی همواره اعلام کرده‌اند که هیچ‌ پیش شرطی را برای دعوت به مذاکرات "ژنو 2" را نمی‌پذیرند.

چندی پیش محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با فیصل مقداد، قائم وزیر امور خارجه سوریه با اشاره به موضع ثابت و قاطع ایران در مخالفت و بی‌معنی دانستن اعلام هرگونه پیش شرط برای حضور ایران در نشست "ژنو 2" تاکید کرد:‌ نقش و نفوذ ایران به عنوان بخش مهم و تاثیرگذار در روند حل و فصل مسائل و مشکلات در منطقه از جمله موضوع سوریه بر همگان روشن است و ایران بر اساس موضع اصولی خود از هیچ تلاشی برای کمک به حل و فصل بحران سوریه دریغ نخواهد کرد.

او افزود:‌ در عین حال بار دیگر تاکید می‌کنیم ایران هیچ‌گونه پیش شرطی را برای حضور در نشست "ژنو 2" نمی‌پذیرد و در صورت دعوت رسمی برای کمک به حل بحران آمادگی حضور رسمی و کامل در این نشست را داریم.

/2727

کد N57704