زد و خورد نمایندگان پارلمان ترکیه؛ تظاهرات در آنکارا علیه دولت اردوغان

رجب طیب اردوغان,ترکیه,اروپا

همشهری آنلاین: نمایندگان پارلمان ترکیه در جلسه بررسی لایحه‌ جنجالی دولت برای افزایش اختیارات دولتی در دستگاه قضایی این کشور با یکدیگر درگیری فیزیکی پیدا کردند.

جهان > اروپا- همشهری آنلاین:
نمایندگان پارلمان ترکیه در جلسه بررسی لایحه‌ جنجالی دولت برای افزایش اختیارات دولتی در دستگاه قضایی این کشور با یکدیگر درگیری فیزیکی پیدا کردند.

ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: جلسه‌ روز شنبه پارلمان ترکیه بر سر لایحه‌ دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه مبنی بر نظارت دولت در انتصاب قاضی‌های دادگاه‌ها با برخورد فیزیکی و دعوای نمایندگان همراه شد. نمایندگان پارلمان ترکیه با پرتاب بطری آب و مشت به سر و صورت یکدیگر با هم گلاویز شدند.

به گزارش رویترز، یکی از نمایندگان پارلمان میزی را بلند و به سوی چند نماینده مخالف پرتاب کرد. در برخوردهای دیگر آی‌پد یکی از نمایندگان به سمت نماینده‌ی دیگری پرتاب و شکسته شد. نمایندگان بطری‌های آب به سر و صورت هم پرتاب می‌کردند و چند نماینده نیز مشت‌هایی زیر چشم نماینده‌های مخالف نشاندند.

در جلسه‌ روز شنبه پارلمان ترکیه قرار بود لایحه‌ی پیشنهادی از سوی دولت اردوغان بررسی شود. لایحه‌ای که خواهان اختیارات بیشتر دولت برای نظارت بر کار دستگاه قضایی و دخالت در انتخاب قاضی‌ها است.

شاهدان می‌گویند، دعوا و درگیری وقتی شروع شد که نماینده‌ اتحادیه قضات با اعتراض‌نامه‌ای وارد پارلمان شد و با صدای بلند اعتراض کرد که این لایحه بر ضد قانون اساسی کشور است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که در نتیجه‌ اعتراضات به این لایحه دولت اردوغان و درگیری‌های پارلمان، ممکن است این لایحه از دستورکار پارلمان ترکیه کنار گذاشته شود.

وزیر دادگستری ترکیه نیز با اعلام این خبر که احتمال دارد دولت این لایحه را پس بگیرد به شبکه‌ی خبری "ان.تی.وی" ترکیه گفت: «اگر احزاب با یکدیگر متحد شوند و به توافق برسند، این امکان هست که دولت لایحه را پس گرفته و عقب‌نشینی کند.»

در حالی که نمایندگان در پارلمان ترکیه با یکدیگر درگیر شدند، ده‌ها هزار تن از مردم معترض به دولت اردوغان نیز به خیابان‌های آنکارا آمدند و علیه دولت و فساد مالی اعتراض کردند.

اختلاف و درگیری‌ها در پی افشای پرونده‌ فساد مالی کلان در ترکیه بالا گرفت و پای بسیاری از مقامات دولتی و نظامی را به میان کشید. اردوغان دستگاه قضایی کشور را به اقدام برای کودتا علیه دولت خود متهم کرده و بیش از ۶۰۰ مامور پلیس ترکیه در پی پیگیری پرونده فساد مالی برکنار یا جابجا شده‌اند.

اختلاف در حزب حاکم "عدالت و توسعه" اردوغان بسیار بالا گرفته و وی ۱۰ عضو کابینه‌ی خود را برکنار و تعویض کرده است. برخی وزرا از جمله وزیر محیط زیست اردوغان را متهم کردند که از همه جریان فساد مالی باخبر بوده است و او را به دست داشتن در این پرونده کلان فساد مالی متهم می‌کنند.

تظاهرات در آنکارا علیه دولت اردوغان

از سوی دیگر هزاران تن از معترضان روز شنبه به خیابان‌های شهر آنکارا، پایتخت ترکیه آمدند تا علیه دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور که با مناقشه تحقیقات ضد فساد علیه خود دست به گریبان است، تظاهرات کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت ترکیه همچنین اعلام کرد که ممکن است از طرح مناقشه برانگیز خود به منظور کاهش قدرت قضات این کشور عقب نشینی کند. این در حالی است که در پارلمان ترکیه پیش از دومین دور بحث بر سر پیش نویس یک لایحه در یکی از کمیسیون‌ها، درگیری‌های شدیدی میان نمایندگان رخ داد.

همزمان با بازگشت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه پس از سفر یک هفته‌ای به جنوب شرق آسیا حدود 20 هزار تن از معترضان در میدان سیحیه شهر آنکارا تجمع کرده و شعار دادند: "انقلاب این ناپاکی را پاک خواهد کرد"، معترضان همچنین شعار می‌دادند "آن‌ها دزد هستند!"

برخی معترضان نیز دلارهای ساختگی با تصویر اردوغان بر روی آن را توزیع می‌کردند. تحقیقات ضد فساد علیه دولت ترکیه باعث به میان آمدن پای بسیاری از همپیمانان نزدیک اردوغان شده و دولت وی را دچار مشکل ساخته است. این چالش بزرگترین چالش برای 11 سال دوران قدرت اردوغان بوده است.

تظاهرات ضد اردوغان

اردوغان وفاداران به فتح‌الله گولن، روحانی ترک تبعیدی در آمریکا را متهم به تحریک انجام این تحقیقات ضد فساد کرده است. جنبش متعلق به گولن در میان پلیس و قوه قضائیه ترکیه نفوذ زیادی دارد.

لامی اوزگن، یکی از رهبران معترضان اظهار داشت که این مناقشه باعث برملا شدن چهره حقیقی دولت و جنبش گولن شد.

وی تاکید کرد: این بحران به مردم نشان داد که چطور این افراد از مذهب و اتحاد سوء استفاده می‌کنند و در حقیقت پول و ثروت را می‌پرستند.

وی تاکید کرد: ما در این جنگ قدرت تماشاچیان صرف نخواهیم بود زیرا آن‌ها در حال دزدیدن حقوق ما و آینده کودکان ما هستند.

این در حالی است که وزیر دادگستری ترکیه اظهار داشت که دولت این کشور ممکن است از یک بسته اصلاحات که قرار بود به آن قدرت بیشتری بر سر انتصاب قضات و دادستان‌ها دهد، عقب نشینی کند.

بکر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه گفت: اگر گروه‌ها و احزاب سیاسی گرد هم آمده واتفاق نظر پیدا کنند این طرح پیشنهادی ممکن است متوقف شود.

این در حالی است که روز شنبه در کمیسیون قضایی پارلمان ترکیه پیش از دور دوم بحث بر سر این طرح پیشنهادی درگیری‌هایی رخ داد و رسانه‌ها گزارش دادند که سیاستمداران به سمت یکدیگر بطری آب معدنی و حتی دستگاه‌های آی پید پرتاب کرده و همدیگر را زیر مشت گرفتند.