اوکیناوای ژاپن در دهه 60 آزمایشگاه تسلیحات بیولوژیک آمریکا بوده است

ارتش آمریکا اوایل دهه 60 بارها در جزیره اوکیناوای ژاپن آزمایش‌هایی با استفاده از تسلیحات بیولوژیک انجام داده که به شدت بر محصول برنج منطقه تاثیر گذاشته است.

ارتش آمریکا اوایل دهه 60 بارها در جزیره اوکیناوای ژاپن آزمایش‌هایی با استفاده از تسلیحات بیولوژیک انجام داده که به شدت بر محصول برنج منطقه تاثیر گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آژانس خبری کیودو ژاپن بنا بر اسناد نظامی آمریکا اعلام کرد،‌ آزمایشات میدانی مشابهی نیز در آمریکا و تایوان صورت گرفته است.

این خبرگزاری رسمی ژاپن در ادامه گزارش داد: گمان می‌رود که آمریکا در چین و جنوب شرق آسیا به دنبال استفاده از عوامل آسیب‌رسان و مضر برای محصولات کشاورزی به ویژه برنج بوده است.

این نوع آزمایش‌ها دست‌کم ده‌ها بار بین سال‌های 1961 و 1962 میلادی صورت گرفته و طی آنها قارچ‌های مخرب ساقه‌های برنج در مزارع برنج در اوکیناوای ژاپن آزاد شدند؛ عوامل مخربی که باعث آسیب رساندن به محصول برنج ناحیه شده است.

این قارچ‌ها که در 85 کشور جهان مشاهده شده برای از میان بردن محصول برنجی که برای 60 میلیون نفر در هر سال برداشت می‌شد، کشف شده است.

دولت آمریکا در سال 1969 میلادی تصمیم گرفت تا تمامی تسلیحات بیولوژیک خود را نابود کند. در سال 1975 کنوانسیون بین‌المللی علیه تولید و مالکیت تسلیحات بیولوژیکی اجرایی شد. اوکیناوا تا سال 1972 میلادی تحت فرمان آمریکا بود.

دولت واشنگتن پیشتر اطلاعاتی را درباره آزمایشات تسلیحات بیولوژیکی و شیمیایی در دریا و خشکی نظیر پورتوریکو، هاوایی و یوتا افشا کرده است. آزمایش‌های میدانی در ناگو و شوری در جزیره اوکیناوای ژاپن صورت گرفتند. ارتش آمریکا در این مناطق از سم‌پاش‌هایی برای آزادی سم و مواد اثرگذار بر محصولات برنج با دوزهای متفاوت استفاده می‌کرد.

انتهای پیام

کد N55365