ایندیپندنت:

پرونده جنایات جنگی انگلیس در عراق به دادگاه بین المللی تسلیم شد

انگلیس,جنایات جنگی

لندن - ایرنا - یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد پرونده جنایات جنگی نیروهای انگلیسی در عراق به دادگاه جنایی بین المللی (آی سی سی) تسلیم شده است.

به گزارش ایرنا، روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن در شماره ویژه روز یکشنبه خود نوشت: این پرونده 250 صفحه ای که جزییات نقض حقوق بشر توسط نیروهای انگلیسی را ثبت کرده شامل مواردی همچون ضرب و شتم و شکنجه زندانیان عراقی با شوک الکتریکی، اعدام های صوری، تهدید به قتل، سوءاستفاده های جنسی، تحقیر مذهبی و فرهنگی و ... می شود.

این روزنامه در گزارش اختصاصی خود افزود: این پرونده می تواند مقامات ارشد سابق و فعلی انگلیس از جمله ژنرال ˈپیتر والˈ فرمانده ارتش، ˈجف هیونˈ وزیر دفاع سابق و ˈآدام اینگرامˈ معاون سابق وزیر دفاع انگلیس را با اتهامات قضایی مبنی بر ارتکاب سیستماتیک جنایات جنگی مواجه کند.

ˈاین پرونده در مورد 400 زندانی عراقی است و هزاران اتهام در مورد بدرفتاری با آنان (در بازداشت نیروهای انگلیسی) طی سال های 2003 تا 2008 میلادی جمعی آوری شده است.ˈ

این پرونده قضایی که با همکاری یک موسسه حقوق بشری انگلیسی به نام ˈوکلای مدافع منافع عمومیˈ و یک سازمان مستقر در آلمان به نام ˈمرکز اروپایی حقوق قانونیˈ تهیه و تنظیم شده بود، روز گذشته تسلیم دفتر دادستان دادگاه جنایی بین المللی شد.

ˈفیل شاینرˈ مدیر موسسه ˈوکلای مدافع منافع عمومیˈ درباره این پرونده به تلویزیون اسکای نیوز انگلیس گفت: این یک پرونده تاریخی است. انگلیس تاکنون هرگز از سوی دادگاه جنایی بین المللی مورد تحقیق قرار نگرفته است.

وی افزود: شواهد موجود در این پرونده تا رده های بالا پیش می رود.

وزارت دفاع انگلیس در واکنش به ارائه این پرونده به دادگاه جنایی بین المللی اعلام کرد: موارد مطرح شده در این پرونده یا در دست تحقیق و بررسی قرار دارند و یا پیشتر از طرق مربوطه نظیر پارلمان، هیات تحقیق و دادگاه های انگلیسی و اروپایی مورد رسیدگی قرار گرفته اند.

این وزارتخانه در بیانیه ای افزود: با توجه به اینکه ما قبلا از این پرونده ها آگاه شده ایم و به آنها رسیدگی کرده و یا در حال رسیدگی هستیم، دیگر نیازی به ارائه آن به دادگاه جنایی بین المللی نبود.

وزارت دفاع انگلیس اتهام نقض سیستماتیک حقوق بشر توسط نیروهای نظامی این کشور در جریان اشغال عراق را رد کرد و تاکید نمود: در صورت تماس دادگاه بین المللی، ما از این فرصت برای تشریح اقدامات گسترده ای که در زمینه رسیدگی به این موارد انجام داده ایم، استفاده خواهیم کرد.

انگلیس تاکنون میلیون ها پوند به عنوان غرامت به برخی از قربانیان عراقی و بستگان آنان پرداخت کرده است.

اروپام**345
کد N55185