سوئد در مورد خشونت پلیس اوکراین علیه معترضان ابراز نگرانی کرد

او,اوکراین

تهران-ایرنا- وزیر خارجه سوئد بار دیگر از مقامات اوکراین خواست تا از خشونت علیه معترضانی که تظاهرات مسالمت آمیز برگزار می کنند، امتناع کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی کیف پست، کارل بیلدت وزیر خارجه سوئد در مطلب نوشت:خشونت علیه معترضان در شهر کیف بسیار نگران کننده است.تمامی طرفین باید از خشونت دوری کنند به ویژه اینکه مقامات دولتی اوکراین در این راستا مسئولیتهایی دارندکه باید به آنها عمل کنند.

این واکنش وزیر خارجه سوئد درحالی مطرح شده است که براساس گزارش ها،ˈیوری لوتسنکوˈ وزیر کشور سابق اوکراین و از سران مخالفان دولت این کشور در جریان تظاهرات و درگیری با ماموران پلیس به شدت مجروح شد و به بیمارستان انتقال یافت.

خبرگزاری نووستی روز شنبه به نقل از ایرینا لوتسنکو همسر فرد مضروب اعلام کرد : نیروهای ویژه پلیس (برکوت) امروز یوری لوتسنکو را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

وی افزود: لوتسنکو تلاش داشت در تظاهراتی در مقابل دادگاه کیف،میان مخالفان دولت و ماموران پلیس میانجی گری کند.

این تظاهرات درمقابل دادگاه کیف برگزار و درآن حدود200 نفر شرکت کردند و تظاهرکنندگان برای جلوگیری از انتقال شش نفر از زندانیان به دادگاه که در رابطه با انفجار تندیس لنین محاکمه می شوند،تلاش کردند.

به دنبال بروز این مساله، ماموران امنیتی وارد عمل شده و با استفاده از باتوم و ضرب و شتم گروهی از تظاهرکنندگان، آنها را متفرق کردند.

درحال حاضر یوری لوتسنکو در بیمارستان بستری شده است و گفته می شود خونریزی مغزی کرده است.

اوکراین به ویژه کیف پایتخت این کشور از روز 21 ماه نوامبر که رییس جمهوری اوکراین از امضای قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا خودداری کرد، صحنه تظاهرات و اعتراضات گسترده خیابانی بوده است و هم اکنون هم هفته ای دو- سه بار برگزار می شود.

مترجمام**9234**1856
کد N53509