در دیدار با رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایرلند مطرح شد:

ابراز امیدواری بروجردی برای برگشت پرونده هسته ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی

مجلس

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایرلند ابراز امیدواری کرد با پایبندی طرفین توافق ژنو به تعهدات خود براساس حسن نیت، پرونده هسته ای کشورمان هر چه سریعتر از شورای امنیت به آژانس بین المللی انرژی اتمی بازگردد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای پت برین رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایرلند صبح روز شنبه (21/10/92) با علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با اشاره به پیشینه مثبت روابط ایران و ایرلند گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران گسترش روابط خود با کشورهای اروپایی براساس احترام متقابل در حوزه های مورد علاقه طرفین می باشد.

وی افزود: پارلمان های جمهوری اسلامی ایران و ایرلند می توانند به عنوان نمایندگان مردم تسهیل و تقویت کننده روابط میان دولت های دو کشور باشند و در همین راستا مجلس شورای اسلامی از ارتباط تخصصی در سطح کمیسیون ها و گفتگوی مستمر با پارلمان ایرلند استقبال می کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن اشاره به پرونده هسته ای کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن پذیرش پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) خواستار استفاده از امتیازات آن پیمان در خصوص استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای می باشد.

بروجردی افزود: جمهوری اسلامی ایران با پشتوانه فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر تحریم استفاده از سلاح های کشتار جمعی و پذیرش NPT به توافق مقدماتی با 1+5 رسیده است و در این چهارچوب از حق بهره مندی مردم ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی صلح آمیز هسته ای چشم پوشی نخواهد کرد.

بروجردی ابراز امیدواری کرد با پایبندی طرفین توافق ژنو به تعهدات خود براساس حسن نیت، پرونده هسته ای کشورمان هر چه سریعتر از شورای امنیت به آژانس بین المللی انرژی اتمی بازگردد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر از سخنان خود ضمن اشاره به وجود استانداردهای دوگانه در غرب پیرامون موضوع حقوق بشر گفت: معیارهای دوگانه حاکم بر دیدگاه های کشورهای غربی و تبلیغات خلاف واقع رسانه های خارجی مانع تشخیص واقعیات در خصوص موضوعات حقوق بشری است.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در خصوص موضوعات حقوق بشری حرف های فراوانی برای گفتن دارد و آمادگی دارد در زمینه معیارهای حقوق بشری و نقض حقوق بشر در جهان امروز با غرب گفتگو نماید.

پت برین رییس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان ایرلند نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد در سال های پیش رو روند گسترش همکاری های تهران و دوبلین از سرعت بیشتری برخوردار شود.

وی هدف از سفر خود و هیات پارلمانی ایرلند در ادامه گفت: ایرلند از تبادل هیات های سیاسی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران و استمرار گفتگوها میان مقامات دو کشور در خصوص موضوعات مورد علاقه طرفین استقبال می کند.

پت برین در پایان با اشاره به توافق هسته ای اخیر کشورمان با گروه 1+5، گفت: ایرلند از توافق جمهوری اسلامی ایران و 1+5 استقبال کرده و علاقه مند به انجام توافق نهایی طرفین و رفع تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران می باشد.