اظهارات عراقچی درباره تاریخ پیشنهادی برای اجرای گام اول توافق ژنو

فارس نوشت:

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت‌وگوهای اخیرش با هلگا اشمید معاون کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ژنو را خوب و بسیار جدی خواند و افزود: مذاکرات در جو تفاهم صورت گرفت و بسیار جدی بود.

وی با بیان اینکه هنوز به توافق نرسیده‌ایم، خاطرنشان کرد:‌ راه‌حل‌هایی برای سه مورد اختلافی پیدا شده که به پایتخت‌ها منتقل شده و تصمیم‌گیری درباره این راه‌حل‌ها منوط به نظر پایتخت‌هاست.

معاون وزیر خارجه تصریح کرد: هنوز نمی‌توانم بگویم که این راه‌حل‌ها مورد پذیرش قرار می‌گیرد یا خیر، ممکن است مورد پذیرش قرار گیرد و ممکن است نگیرد و همه چیز به تصمیم‌گیری نهایی پایتخت‌ها موکول شده است که امیدواریم ظرف یکی دو روز آینده اعلام شود.

عراقچی در پاسخ به این سؤال که آیا درباره اجرای توافق ژنو تاریخی تعیین شد؟ گفت: تاریخ پیشنهادی برای اجرای گام اول توافق ژنو مورد توافق قرار گرفت که اعلام آن منوط به موافقت پایتخت‌ها با راه‌حل‌های پیشنهادی است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان عنوان کرد: اگر راه‌حل‌ها مورد توافق قرار گیرد آن تاریخ پیشنهادی نهایی و اعلام می‌شود.

وی جزییاتی درباره تاریخ پیشنهادی ارائه نکرد.

سید عباس عراقچی و هلگا اشمید معاون کاترین اشتون روزهای پنجشنبه و جمعه (۱۹ و ۲۰ دی ماه) در ژنو درباره سه مورد اختلافی باقیمانده از نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ دیدار و گفت‌وگو کردند و در پایان این گفت‌وگوهای فشرده اعلام شد که راه‌حل‌هایی برای این اختلافات پیشنهاد شده که به پایتخت‌ها منتقل و در پایتخت‌ها درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

شهر ژنو روز پنجشنبه نیز میزبان نشست سه‌جانبه‌ای با حضور عراقچی، اشمید و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا بود.

شرمن که در مسیر سفر به مسکو توقفی کوتاه در شهر ژنو داشت، ضمن حضور در این نشست سه جانبه، دیداری دوجانبه نیز با سید عباس عراقچی داشت.
/27220

 

کد N52358