حبیبی در گفت‌وگو با ایلنا:| 134929

دولت از ایفای نقش نهادهای غیرمسئول در حیطه احزاب بكاهد

سیاست داخلی

احزاب باید چشم و گوش جامعه باشند و به هدایت جامعه کمک کنند/برای گسترش فعالیت‌های حزبی راهی جز اختصاص یارانه به احزاب نداریم.

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص فعالیت‌های دولت و وزارت كشور در برداشتن جو امنیتی حاكم بر احزاب اظهار داشت: دولت توانسته تا حدودی از ایفای نقش نهادهای غیرمسئول در حیطه احزاب بكاهد و البته باید در این باره بیشتر تلاش كند.

نجفقلی حبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، ضمن  مثبت ارزیابی كردن دیدار اخیر وزیر كشور با نمایندگان احزاب گفت: در این جلسه افراد از گرایش‌ها مختلف نظراتشان را با صراحت بیان كردند و آقای وزیر نیز با سعه صدر صحبت‌های نمایندگان احزاب را شنیدند.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در خصوص صحبت‌های رحمانی‌فصلی گفت: استنباط من این است كه ایشان اعتقاد دارند كه نقش دولت حمایتی است، ولی احزاب باید مستقل باشند و متكی به دولت نباشند.

مشاور سید محمد خاتمی به تأثیر دیدار وزیر کشور با احزاب اشاره كرد و خاطرنشان ساخت: این دیدارها در گسترش فعالیت حزبی بسیار مؤثر است و بین دولت و احزاب تفاهم و تعامل ایجاد می‌کند.در جلسه اخیر مطرح شد که این جلسات به صورت منظم ادامه داشته باشد تا احزاب به صورت مستقیم با دولت ارتباط برقرار کنند.

وی تاکید کرد: به نظرم دیدار احزاب با رئیس‌جمهور می‌تواند به حل بهتر و بیشتر مسائل احزاب کند، البته معتقدم در جلسات بعدی باید عمق مطالب مطرح شده بیشتر شود.

وی همچنین افزود: احزاب باید چشم و گوش جامعه باشند و به هدایت جامعه کمک کنند. احزاب باید از سویی به دولت هم کمک کنند، اما کمک نباید به معنای تمجید از دولت باشد، بلکه احزاب باید انتقاد و پیشنهادهای سازنده هم داشته باشند. همچنین تشكل‌ها  باید تعامل مناسب و سازنده‌ای با دولت داشته باشند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص فعالیت‌های دولت و وزارت كشور در برداشتن جو امنیتی حاكم بر احزاب اظهار داشت: دولت توانسته تا حدودی از ایفای نقش نهادی غیرمسئول در حیطه احزاب بكاهد و البته باید در این باره بیشتر تلاش كند.

حبیبی در مورد بحث مطرح شده درباره اختصاص یارانه دولتی به احزاب،‌ گفت: این یارانه در حدی نیست که استقلال احزاب از بین ببرد. مبلغی که در گذشته به عنوان یارانه به احزاب اختصاص می‌یافته، آنقدر نبوده که لطمه‌ای به استقلال احزاب وارد کند.

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در ادامه تاكید كرد: ما برای گسترش فعالیت‌های حزبی راهی جز اختصاص یارانه به احزاب نداریم.

کد N51784