محمدجواد لاریجانی: از دولت روحانی در مذاکرات هسته‌یی دفاع می‌کنیم

سیاسی

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: دیدار هیات پارلمانی اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی خلاف قانون و تخلف بوده است و هیچ نهادی با این دیدار موافق نبوده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدجواد لاریجانی در گفت‌وگوی شبکه 3 سیما «شناسنامه» درباره نقدهایی که به ریاست قوه قضاییه وارد می‌شود، گفت: رییس قوه قضاییه خودش مسوول قضاوت در پرونده نیست بلکه مسوول هدایت پرونده است و وی تاکید دارد که قضات باید با شجاعت نظر خودشان را مطرح کنند.

او با بیان این که جریان فتنه، انبوهی از پرونده‌های پیچیده را به دنبال داشت، ادامه داد: در آن زمان پرونده‌های جنجالی مطرح شد. هم‌چنین در زمان آقای احمدی‌نژاد پرونده‌های مختلفی بازگو شد که یک‌سر آن به دولت وصل می‌شد بنابراین رسیدگی به این پرونده‌ها روند قضایی دارد که باید با دقت پیش رود اما گاهی در رسیدگی به پرونده‌ها در اطاله و عدم اطاله آن‌ها، مصلحت‌اندیشی‌هایی می‌شود که از نظر قانونی باید انجام شود. به عنوان مثال گاهی اوقات ما برای حفظ نظام برخی از واجبات را تعطیل کنیم مانند حج رفتن. این موضوع نشان می‌دهد که پرونده‌ها به نتیجه می‌رسند البته گاهی اوقات نیاز است که بعضی از زوایای آن‌ها اعلام نشود. در واقع این کار فردی نیست بلکه یک مصلحت‌اندیشی قانونی در چارچوب نظام است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره قطعنامه 598، گفت: قطعنامه 598 که عمده مذاکرات آن را من انجام دادم با ایده‌ای شروع شد و آن ایده این بود که عراق به ما حمله کرده ولی در عین حال پرچم صلح را دارد و هر روز به ما پرچم صلح پیشنهاد می‌شود ولی ما عنوان می‌کنیم نه. در واقع ما شخصیت نه گو و عراق شخصیت طالب صلح را پیدا کرده بود لذا نیاز بود که پرچم صلح را از این کشور بگیریم.

لاریجانی افزود: بنده ایده‌ام را به مقام معظم رهبری پیشنهاد کردم و آقای هاشمی نیز پسندید و هم‌چنین آقای موسوی اردبیلی که رییس قوه قضاییه بود آن را پسندید و در نهایت یک روز خدمت حضرت امام (ره) ایده‌ام را مطرح کردم و ایشان فرمودند که ایده خوبی است. امام نابغه عجیبی در فهم سیاسی بود و بسیار داهیانه در این حوزه برخورد کرد؛ بنابراین مبتنی بر رهنمود امام قطعنامه مذکور شکل گرفت.

وی ادامه داد: قدم اول آتش‌بس بود و پس از آن موضوعات دیگری مطرح شد و در نهایت تشکیل کمیته‌ای برای تعیین متجاوز مشخص و متجاوز اعلام شد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره این که شما به فاصله هشت ماه پس از مطرح شدن این ایده کنار کشیدید؟ آیا این موضوع ربطی به قطعنامه مذکور داشت؟ گفت: خیر، کنار کشیدن بنده ارتباطی به قطعنامه نداشت بلکه بین من و آقای ولایتی اختلاف‌نظری به وجود آمد و از آن‌جا که نظام جمهوری اسلامی سفره وسیع و گسترده‌ای دارد ما نباید به خاطر سمت‌های‌مان دلخور شویم و پس از آن بنده در زمینه‌های دیگری فعالیت کردم.

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آقای ظریف در کتاب سفیر خود، اشاره‌ای به قطعنامه 598 کرده و عنوان کردند که شما روش تاخیری را در مذاکرات دنبال کرده‌اید، گفت: دلیل این موضوع این بود که نظام باید تصمیم بگیرد که آیا قطعنامه را می‌پذیرد یا خیر؟ از طرف دیگر غرب به ما فشار وارد می‌کرد و به همین دلیل بود که تئوری اطاله به وجود آمد؛ البته تئوری اطاله یک تکنیک است و پیچیدگی‌هایی را دارد.

او با بیان این که قطعنامه 598 دارای سه فاز بود، ادامه داد: فاز اول این قطعنامه انعقاد نطفه بود یعنی باید ایده‌ای مطرح می‌شد و این بسیار مهم بود که ایده‌هایی که مورد نظر نظام بود را ارائه دادیم. فاز دوم نیز رشد قطعنامه بود که قطعنامه مذکور بالا و پایین زیاد داشت و حرف اضافه «ای» که در بند قطعنامه آمده بود برای این بود که آتش‌بس یکی از اقدامات اولیه بود. فاز سوم نیز مرحله توافق و اجرا بود در واقع این سیری است که قطعنامه‌های بین‌المللی باید طی کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره این که در مذاکرات هسته‌یی باید به چه نکاتی بپردازیم؟ گفت: اولین موضوعی که ضروری است این است که دولت نباید احساس کند که حمایتش از این مذاکرات برای این است که این توافق‌نامه و سند به جایی برسد؛ البته چه این سند اجرا شود یا نشود، ما از دولت روحانی دفاع می‌کنیم ولی مهم این است که دولت نباید احساس فشار کند که این سند به جایی برسد.

لاریجانی با بیان این که سند مذکور پایه قانونی ندارد ولی اعتبار دارد، گفت: باید مواظب بود تا طرف مقابل‌مان در مذاکرات هسته‌یی تخلف از عهد نکند؛ البته تخلفات آمریکا و اروپا بسیار روشن است مانند تحریم‌های جدیدی که علیه ایران اعمال کردند که هم با روح و هم با متن این سند مغایرت دارد. باید تاکید کنم که اجرای این قطعنامه منوط به این است که ما سهم‌مان را انجام دهیم و یک کمیته‌ای برای رسیدگی تشکیل شود؛ در واقع این سند فقط باید منافع ملی ما را تامین کند و هر جا که این اتفاق نیفتاد به نتیجه نمی‌رسد.

وی با اشاره به فرا رسیدن سالروز پیام امام (ره) به گورباچف و برداشت خود از این پیام، گفت: برداشت من از پیام امام به گورباچف دو نکته را دارد؛ نکته اول این است که امام (ره) پیش‌بینی کردند که امپراطوری شوروی (مارکسیسم) از هم می‌پاشد و نکته دیگر این بود که امام شالوده پایه‌ریزی روابط تهران - مسکو (پسامارکسیسم) را به وجود آورده است. این تجربه‌ای بود که ایران آغاز کرد اما محدود به سرزمین ایران نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان این که اسلام دین جامع و جهان‌شمولی است، گفت: باید طرفداران این تفکر درصدد عرضه تجربه‌شان به دنیا باشند و امام (ره)‌ می‌خواست این تجربه را آغاز کند و بسیار خوب هم آغاز کرد و به نوعی عرضه تجربه ملت ما به بزرگ‌ترین قدرت نظامی و سیاسی دنیای غیرمسلمان بود.

لاریجانی افزود: من پیام امام (ره) را مطالعه کردم و نکاتی را که مدنظرم بودن بیان کردم و پیامم را خدمت مقام معظم رهبری که در آن زمان رییس‌جمهور بودند رساندم. من در حدود هشت بار پیام امام (ره) را خواندم و شش پیشنهاد به امام ارائه دادم که پنج تا از آن‌ها عبارتی و نکته آخر محتوایی بود. نکته محتوایی‌ام این بود که امام (ره) با قاطعیت مطرح کرده بودند مارکسیسم به تاریخ می‌پیوندد ولی من مطرح کردم که شاید این‌طور نباشد و شما می‌توانید این اشکال عبارتی را معتدل‌تر کنید ولی امام نپذیرفتند ولی در نهایت دیدیم که مارکسیسم برای همیشه مرده است.

وی با اشاره به انتخابات 2 خرداد 76 و در پاسخ به سوالی درباره این که شما در آن زمان از حامیان آقای ناطق بودید، نظرتان را بیان کنید، گفت: بنده نظر خود را در مورد انتخابات دو خرداد 76 در کتاب مذاکره در لندن بیان کردم و این کتاب حدود هشت بار چاپ شد. به نظر من آقای ناطق نیروی سیاسی قابلی است و در جریان فتنه 88 به وی توهین شد. وی وارد سیاست شد، امتحانش را پس داده است و من طرفدار این هستم که وی فعالیت سیاسی وسیع‌تری داشته باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه به کاندیداهای ریاست‌جمهوری توصیه کرد: توصیه‌ من در انتخابات ریاست‌جمهوری این است که نیروی فرهیخته و جوان را انتخاب کنید زیرا معتقدم که جوان‌ها بااستعدادتر از ما هستند.

لاریجانی درباره دیدار هیات پارلمانی اروپا با دو نفر از سران فتنه که مطرح شده بود وی موافق این دیدار است، گفت: کاری که این هیات انجام داد تخلف بود. هیچ کس با این تخلف موافق نبود. این هیات درخواستی برای این ملاقات از وزارت خارجه، وزارت اطلاعات، مجلس، قوه قضاییه و ... نکرده بودند و کسی هم با درخواست آن‌ها موافق نبود. البته بحثی که در مجلس شد شتابزده و بی‌دقتی بود. این افراد می‌خواستند با این اقدام نشان دهند که با افرادی که در فتنه شرکت کرده‌ بودند موافقند و حامی آن‌ها هستند و به نوعی گفته‌اند که ما آن‌ها را قبول داریم.

او در پایان درباره علاقه خود به کشاورزی گفت: بنده به کشاورزی و دامداری بسیار علاقه دارم. حدود 25 سال است که این کار را انجام می‌دهم و از نظر من زیباترین کار کشاورزی است و اگر شما هم بیایید حتما به شما آبگوشت بیابانی می‌دهم.

انتهای پیام

کد N51294