لونت گومروکچو:

خبرهایی در مورد سوء قصد علیه داود اوغلو دریافت می کنیم/ نقش مهم ایران در حل بحران سوریه

آفریقا و خاورمیانه

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه با اشاره به انتشار اخباری در مورد سوء قصد علیه داود اوغلو گفت ایران چه در نشست ژنو 2 داشته باشد و چه نداشته باشد، به عنوان یک کشور مهم در منطقه می تواند نقشی اساسی در حل بحران این کشور ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ینی شفق، "لونت گومروکچو" سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه به سوالات خبرنگاران در مورد مسائل داخلی و خارجی پاسخ داد. وی در توضیح اخباری که در مورد احتمال طراحی سوء قصد در سفرهای خارجی علیه "احمد داود اوغلو" منتشر می شود گفت اینگونه هشدارها همواره در برنامه های سفری وزیر خارجه ترکیه اعلام می شود کما این که در سفر وی به عراق و لیبی مطرح شد اما وی با وجود چنین اخباری، برنامه سفر خود را انجام داد.

گومروکجو افزود: وزیر خارجه پیش از بسیاری از سفرهای خود با این قبیل هشدارها مواجه است. وی با اشاره به گزارش هایی که از طراحی یک سوء قصد علیه داود اوغلو در یونان حکایت داشتند تاکید کرد این سفر در کمال امنیت و بدون هیچ اتفاقی انجام شد و پایان یافت.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در بخش دیگری از کنفرانس مطبوعاتی هفتگی به تحولات سوریه پرداخت. وی نشست ژنو 2 را در راستای توافق های نشست ژنو 1 دانست و از کشورها و طرفین شرکت کننده در آن خواست به تصمیمات اتخاذ شده در هر دو نشست احترام بگذارند.

گومروکچو با اشاره به موضوع شرکت ایران در ژنو 2 یادآور شد ایران چه در این نشست شرکت کند و چه نکند در هر صورت یکی از کشورهای مهم منطقه است و ترکیه بر نقش مهم ایران در حل بحران سوریه باور دارد. وی با بیان این که بیش از صد و پنجاه هزار نفر در جریان درگیری های نظامی سه سال اخیر در سوریه کشته شده اند، از لزوم پایان یافتن این وضعیت تاسف بار در این کشور سخن گفت.