سفیر ترکیه در دیدار با بروجردی:

باید از ایران برای حضور در نشست ژنو 2 دعوت شود

سیاست خارجی

سفیر ترکیه در تهران در زمینه برگزاری نشست ژنو 2 برای حل بحران سوریه، گفت: ترکیه معتقد است برای اینکه این نشست بتواند گام مؤثری در حل بحران سوریه بردارد، باید از جمهوری اسلامی ایران برای حضور در این نشست دعوت به عمل آید.

به گزارش خبرگزاری مهر، «اومیت یاردیم» سفیر ترکیه در تهران ظهر امروز چهارشنبه با علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با اشاره به برگزاری نهمین اجلاس رؤسای مجالس کشورهای اسلامی در اواخر بهمن‌ماه سال 92 در تهران، اظهار داشت: مشکلات کنونی جهان اسلام ضرورت رایزنی و هم‌اندیشی کشورهای مسلمان را در خصوص حل آنها می‌طلبد و اجلاس تهران فرصت مناسبی برای تبادل نظر رؤسا و نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی در این مورد است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه گسترش حرکت‌های تروریستی گروه‌های تکفیری در منطقه چهره مخدوش و نادرستی از اسلام ساخته است، افزود: کشورهای اسلامی باید چهره واقعی دین دین مبین اسلام را به عنوان پیام‌آور دوستی، برادری و یکپارچگی به جهانیان نشان دهند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با اشاره به تحولات سوریه، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران سوریه تاکنون از حل سوری- سوری این مسئله دفاع کرده و معتقد است تنها با گفت‌وگو و مذاکره با گروه‌های سوری می‌توان به بحران در این کشور اسلامی خاتمه داد.

«اومیت یاردیم» سفیر ترکیه در تهران نیز در این دیدار با اشاره به مشکلات جهان اسلام به خصوص کشورهای اسلامی منطقه خاورمیانه، گفت: گسترش تروریسم و فجایع تروریستی در منطقه همکاری و مشارکت قدرت‌های بزرگ جهان اسلام از جمله ایران و ترکیه را جهت غلبه بر آنها می‌طلبد.

وی افزود: ترکیه در همین راستا، ادامه و گسترش گفت‌وگوها و رایزنی‌ها با جمهوری اسلامی ایرانی را از جمله اولویت‌های سیاست خارجی خود می‌داند.

سفیر ترکیه در تهران در پایان در زمینه برگزاری نشست ژنو 2 برای حل بحران سوریه، گفت: ترکیه معتقد است برای اینکه این نشست بتواند گام مؤثری در حل بحران سوریه بردارد، باید از جمهوری اسلامی ایران برای حضور در این نشست دعوت به عمل آید.