قرضاوی شرکت در همه‌پرسی مصر را حرام کرد

ایسنا نوشت:

رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین و پدر معنوی اخوان‌المسلمین با صدور فتوایی جدید اعلام کرد که مشارکت در همه‌پرسی قانون اساسی مصر از لحاظ شرعی "حرام" است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری عربی پرس، یوسف قرضاوی، رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمین در بیانیه‌ای خاطر نشان کرد: من بر این باورم که مشارکت در همه‌پرسی قانون اساسی جدید مصر و هر اقدامی که باعث قدرت‌بخشی به این نظام "کودتاچی" شود، به معنای همکاری در "گناه" بوده و از لحاظ شرعی "حرام" است.

وی عنوان داشت: از نظر منطقی مشارکت در همه‌پرسی قانون اساسی که بر اساس توافق ملی تدوین نشده، درست نیست چرا که قانون اساسی توسط اعضایی که تنها نماینده خودشان هستند و "کودتاچی‌ها" آنها را انتخاب کرده‌اند تدوین شده است.

قرضاوی تصریح کرد: کمیته "سکولاری" که قانون اساسی را تدوین کرد، تمام تلاش خود را به کار بست تا هویت اسلامی را مصادره کرده و از نقش شریعت اسلامی بکاهد و تمام ضوابط اخلاقی جامعه مصر را لغو کند.

پدر معنوی اخوان‌المسلمین اظهار کرد: از قانون اساسی جدید مصر بوی نظام سابق به مشام می‌رسد.

وی همچنین تاکید کرد که عزل محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنار شده مصر یک "کودتای نظامی" علیه رئیس‌جمهور منتخبی بود که مردم وی را در انتخاباتی آزاد و شفاف برگزیده بودند.

5252

کد N47180