۰

مرزبانی کشور از نیروهای بومی مرزیار برای تامین امنیت استفاده می کند

  • ۱۸بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
مرز,امنیت

همشهری آنلاین: فرمانده مرزبانی کشور با اشاره به استفاده از افراد بومی منطقه برای تأمین امنیت مرزها با عنوان مرزیاران در سیستان و بلوچستان گفت: جذب این نیروها در حال انجام است و این اقدام در آینده به مناطق شمال غرب و غرب کشور نیز گسترش می یابد.

دفاع > امنیت- همشهری آنلاین:
فرمانده مرزبانی کشور با اشاره به استفاده از افراد بومی منطقه برای تأمین امنیت مرزها با عنوان مرزیاران در سیستان و بلوچستان گفت: جذب این نیروها در حال انجام است و این اقدام در آینده به مناطق شمال غرب و غرب کشور نیز گسترش می یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار سرتیپ دوم ˈحسین ذوالفقاریˈ دوشنبه شب در جمع فرماندهان مرزبانی استان گلستان افزود: مرزیاران کسانی هستند که در شرایط خاص پذیرفته می ‎شوند و در آینده به شکل فیزیکی نیز کمک خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است این نیروها با عنوان دسته ‎های رزمی در مأموریت ها هم شرکت کنند.

فرمانده مرزبانی کشور تصریح کرد: در تمام حوزه ‎ها مشارکت مردم بسیار تأثیرگذار است و در حوزه مرزی نیز این مشارکت به چند شکل می‎ تواند مورد توجه قرار گیرد.

سردار ذوالفقاری افزود: در مناطق مرزی خواسته اول ما از مرزنشینان و مردم عزیز این است که قوانین را رعایت کنند و این که خود آن ها طالب برقراری امنیت در این مناطق باشند و در ادامه و شکل برتر این است که به دفاع هم بپردازند.

وی تأکید کرد: نیروهای مردمی، بویژه عشایر و بسیج عشایر نقش قابل توجهی در برقراری امنیت در مرزها دارند.

ذوالفقاری گفت: اگر این نیروها و افراد نخواهند هیچ ‎کس زمینه فعالیت خلاف قانون و ضد امنیتی را پیدا نخواهد کرد و مطمئن باشید زمانی گروه ‎ها و افراد می توانند در مناطق مرزی کار غیرامنیتی انجام دهند که زمینه و شرایطش را در مرز داشته باشند.

وی ادامه داد: اکنون در برخی مناطق اگر نیروهای مرزبان هم حاضر نباشند مشکل ناامنی به وجود نمی‎ آید، زیرا عشایر به شدت از امنیت مرز دفاع می‎ کنند.

فرمانده مرزبانی کشور یادآور شد: عشایر ایلام و خوزستان همیشه یک گام جلوتر از مرزبانان هستند و در حوزه گنبدکاووس در استان گلستان نیز مردم همیشه همپای نیروهای مرزبانی بوده اند.

وی خاطرنشان کرد: در درگیری‎ هایی که در سال جاری داشته ‎ایم تعداد تلفاتی که اشرار داشته ‎اند بیش از دو برابر تعداد شهدای نیروی انتظامی بوده است.

فرمانده مرزبانی کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: میزان کشف سلاح های غیرمجاز از مرزهای کشور از ابتدای امسال تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال 26 درصد رشد داشته و بیشترین کشفیات انجام شده در این زمینه در مرزهای غرب و شمال غرب کشور بوده است.

وی اضافه کرد: در بخش مواد مخدر نیز امسال 60 تن انواع مواد مخدر توسط پرسنل مرزبانی در مرزهای شرقی کشور کشف و ضبط شده است.

سردار ذوالفقاری تصریح کرد: با توجه به انسداد بیش تر مرزهای کشور و جلوگیری از قاچاق، بویژه قاچاق مواد مخدر، قاچاق از خشکی به دریا رفته است که در این زمینه از طریق مرزهای دریایی اقدامات و عملیات خوبی صورت گرفته است.

وی فزود: در 9 ماه نخست سال جاری تنها در استان هرمزگان بیش از 70 تن کشفیات توسط پرسنل دریابانی و نیروی انتظامی انجام شده است.

فرمانده مرزبانی کشور گفت: وظیفه نیروهای مرزبانی ناجا استیفای حقوق مردم و دولت بر اساس پروتکل ‎ها و قراردادهای انتظامی در مناطق مرزی است.

وی افزود: بدون شک اولویت اول نیروهای مرزبانی ناجا مقابله با اقدامات ضد امنیتی است و مقابله با کالاهای ممنوعه مانند مواد مخدر، سلاح و مشروبات الکلی، مبارزه با ورود غیرقانونی به کشور و برخورد با قاچاق در حوزه ‎های مختلف نیز اولویت ‎های دیگر نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی ایران است.

فرمانده مرزبانی کشور افزود: قاچاق سوخت یکی از موضوعات جدی و مورد توجه نیروهای مرزبانی است که به دلیل اختلاف قیمت بسیار زیاد سوخت در داخل و خارج از کشور، اشتیاق قاچاقچیان را افزایش داده و با شگردهای مختلف اقدام به قاچاق سوخت می‎ کنند.

به گفته ذوالفقاری، جلساتی از سوی وزارت نفت تشکیل شده تا شیوه‎ ای اتخاذ شود که بخش مازاد گازوئیل با قیمت مناسب در مناطق مرزی فروخته شود تا بتوان مسئله قاچاق سوخت را به کنترل درآورد.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.