نگرانی کارشناسان دفاعی انگلیس از وضعیت افغانستان پس از خروج ناتو

سیاسی

مقامات دفاعی سابق انگلیس امروز(دوشنبه) هشدار دادند، با خروج سربازان این کشور از جنوب افغانستان طی سال جاری میلادی، بخش‌هایی از این منطقه ممکن است مجددا به تصرف طالبان درآید.

مقامات دفاعی سابق انگلیس امروز(دوشنبه) هشدار دادند، با خروج سربازان این کشور از جنوب افغانستان طی سال جاری میلادی، بخش‌هایی از این منطقه ممکن است مجددا به تصرف طالبان درآید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که اخیرا دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس گفته بود نظامیان این کشور ماموریت خود را در افغانستان به پایان رسانده‌اند.

"ریچارد ویلیامز"، فرمانده سابق نیروی هوایی ویژه انگلیس در مصاحبه‌ای گفت، شواهد مربوط به همکاری فزاینده میان شبه‌نظامیان طالبان و سربازان و سیاستمداران افغان در استان هلمند وجود دارد.

وی تاکید کرد: من شگفت‌زده خواهم شد اگر که استاندار بعدی هلمند ارتباطات نزدیکی با کسانی که ما طالبان می‌خوانیم، نداشته باشد. ما در نهایت وضعیتی بسیار ناراحت‌کننده خواهیم داشت که طی آن مردم خواهند گفت ما تقریبا 500 تن را که اغلب آن‌ها در هلمند کشته شدند، از دست داده‌ایم و در پایان چیزی که نصیب ما شد این بود که استان هلمند را دوباره به یک استاندار حامی طالبان پس دادیم.

ماه گذشته میلادی، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس هنگامی که گفت سربازان خارجی تحت رهبری ناتو ماموریت خود در تامین امنیت در افغانستان را به پایان رساندند، با انتقاداتی شدیدی روبرو شد. چنین اظهاراتی مشابه اظهارات جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال 2003 درباره عراق بود.

در آغاز سال 2013 انگلیس در افغانستان حدود 9000 نیرو داشت که این میزان در حال حاضر 5200 سرباز است و تا پایان سال جاری دیگر نیروی جنگی در افغانستان نخواهد داشت.

دیوید ریچاردز که تا سال گذشته میلادی رییس دفتر وزارت دفاع انگلیس بود، اظهار تردید کرد که ارتش افغانستان بتواند با پایان خروج سربازان خارجی از افغانستان با وضعیت موجود تطابق یابد و قابلیت آن‌ها برای مقابله با شبه‌نظامیان بلافاصله تضعیف خواهد شد.

وی خاطرنشان ساخت: مهمتر از همه این است که کاهش اعتماد به افغانستان سیگنالی خواهد بود که تاثیری ویرانگر بر اقتصاد افغانستان خواهد داشت و بنابراین منجر به فراهم شدن زمینه برای بازگشت شبه‌نظامیان خواهد شد.

انتهای پیام

کد N42860