۰

شرایط مصر و عراق در کمیسیون امنیت ملی مجلس با حضور مسئولان وزارت خارجه بررسی شد

  • ۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
مجلس

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از بررسی شرایط مصر و عراق با حضور مسئولان وزارت امور خارجه در کمیسیون متبوعش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدحسین نقوی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسه عصر روز یکشنبه کمیسیون متبوعش گفت: قشقاوی معاون وزیر خارجه همراه با مدیران و مسئولان وزارت خارجه در حوزه مصر میهمان جلسه امروز کمیسیون بودند.

وی افزود: شرایط فعلی مصر و دورنمای روابط ایران و مصر در این نشست مورد بررسی قرار گرفت، در این جلسه گفته شد که جمهوری اسلامی خواهان مصری آرام، قوی، حاضر در عرصه جهان اسلام و عاری از دخالت خارجی است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین تصریح کرد: در ادامه این جلسه، کنعانی‌ مقدم رئیس ستاد ویژه عراق وزارت خارجه، شرایط فعلی عراق و رویدادهای اخیر و دورنمای تحولات این کشور را تببین کرد، کنعانی‌مقدم گفت که علیرغم کارشکنی‌های مخالفین از خارج و داخل و انجام عملیات‌های تروریستی مکرر، دولت‌ نوری‌المالکی توانست وحدت و انسجام خود را حفظ کند، انسجام مخالفین در استان‌های هم‌مرز با عربستان شکل می‌گرفت و از حمایت دولت‌های همسایه بهره‌مند می‌شد به طوری که شاهد شکل‌گیری گروه‌های تروریستی تکفیری و سلفی با محوریت القاعده هستیم.

نقوی افزود: رئیس ستاد ویژه عراق وزارت خارجه در این جلسه تأکید کرد که اقدامات تروریستی این گروه‌ها به طور روزانه جان مردم بی‌گناه عراق را می‌گیرد و لازم بود که دولت اقدام قاطعی علیه گروه تروریستی القاعده انجام دهد، لذا ارتش حملات خود را آغاز کرد و پاکسازی تروریست‌ها و القاعده شروع شد؛ علما و مراجع، عشایر، مردم و گروهی مختلف از این اقدام دولت حمایت کردند، انتخابات آینده عراق از اهمیت بسیاری برخوردار است، گروه‌ها و احزاب سیاسی به طور فعال ثبت‌نام کرده‌اند، حضور حدود 270 حزب و گروه و 40 ائتلاف که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند، نشان‌دهنده انتخابات پرشور در انتخابات آینده عراق است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر همین اساس خاطرنشان کرد: پس از توضیحات مسئولان حوزه‌های مصر و عراق در وزارت خارجه، اعضای کمیسیون دیدگاه‌ها و سؤالات خود را مطرح کردند، آقایان منصور حقیقت‌پور، محمدصالح جوکار، اسماعیل کوثری، هادی شوشتری، نوذر شفیعی و احمد شوهانی اظهارنظر کردند.

وی متذکر شد: در اغلب اظهارنظرات دیدگاه این بود که ما باید دیپلماسی فعال‌تری در حوزه‌های منطقه‌ای و به ویژه جهان اسلام داشته باشیم و نقش قوی‌تری را به عنوان یک کشور انقلابی و پیشتاز عمل کنیم، برداشت کمیسیون این است که ما دچار یک غفلت دیپلماتیک شدیم که باید جبران شود.

نقوی در پایان یادآور شد: در ادامه جلسه، اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم سیدعلی‌اکبر پرورش که از پیشگامان انقلاب اسلامی بود و عرض تسلیت درگذشت آن مرحوم، جهت شرکت در مراسم ترحیم عازم مدرسه عالی شهید مطهری شدند.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.