آخرین آمار قربانیان خشونت‌های انتخاباتی در بنگلادش

تسنیم نوشت:

پلیس بنگلادش با شلیک به سوی معترضان و مخالفانی که به بیش از ۱۰۰ جایگاه اخذ رای حمله و آن را به آتش کشیده بودند حداقل ۱۱ نفر آنها را به خاک و خون کشیدند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از آسوشیتدپرس؛ در حالی که احزاب مخالف دولت بنگلادش انتخابات سراسری امروز یکشنبه را تحریم کرده و مخالفان و معترضان به جایگاه های اخذ رای حمله و آن را به آتش کشیده اند، شلیک گلوله توسط نیروهای پلیس حداقل 11 نفر را کشته است.
بر اساس این گزارش مخالفان شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش خواستار استعفای وی از قدرت و تشکیل دولت موقت برای نظارت بر انتخابات سراسری شده بودند ولی نخست وزیر بنگلادش حاضر به اجرای درخواست مخالفان نشده است.در درگیری های خشونت آمیز بنگلادش که از سال گذشته تاکنون ادامه داشته بیش از 286 نفر جان خود را از دست داده اند. یک شهروند پایتخت بنگلادش که از شرکت در انتخابات خودداری کرده در این باره تاکید کرد، ما هرگز چنین انتخاباتی را تصور نمی کردیم. برای ایجاد چنین شرایطی دولت و مخالفان هر دو مسئول هستند. آنها خواستار برقراری دمکراسی نیستند.
پلیس بنگلادش توضیح زیادی در خصوص جزییات درگیری های امروز نداده ولی روزنامه دیلی استار چاپ داکا در این باره نوشت، 4 نفر از کشته شدگان حوادث امروز از اعضای حزب جماعت اسلامی بوده اند.7 نفر دیگر نیز در سایر مناطق بنگلادش در اعتراضات انتخاباتی کشته شده اند. در حملات شب گذشته نیز معترضان حداقل 127 مدرسه را در سراسر بنگلادش به آتش کشیدند.
با تحریم انتخابات از سوی احزاب مخالف بنگلادش 153 کرسی پارلمان عملا از این انتخابات حذف شده است. خالده ضیا رهبر حزب ملی گرای بنگلادش نیز که تحت بازداشت خانگی قرار دارد با انتشار بیانیه ای تاکید کرد، من از همه مردم می خواهم تا انتخابات 5 ژانویه را به طور کامل تحریم کنند.
دولت بنگلادش بازداشت خانگی خالده ضیا را رد و اعلام کرده است که تدابیر امنیتی در اطراف خانه وی را بیشتر کرده است. مخالفان خواستار استعفای شیخ حسینه نخست وزیر پیش از برگزاری انتخابات و تشکیل دولتی موقت برای برگزاری آن هستند.آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که هیچ ناظری را برای نظارت بر انتخابات بنگلادش به این کشور نمی فرستند. حزب ملی گرای بنگلادش و 17 حزب ائتلافی پیروزی حزب حاکم به رهبری حسینه در انتخابات پارلمانی را بدترین تقلب در تاریخ انتخابات این کشور ارزیابی کرده اند.

5252

کد N42216