شماره معکوس برای تشکیل پارلمان و دولت جدید هند

زمان برگزاری انتخابات پارلمان هند اعلام شد

هند,انتخابات

دهلی نو-ایرنا-کمیسیون انتخابات هندروز یکشنبه اعلام کردکه آماده آغاز برگزاری انتخابات پارلمان هندازاواسط ماه آوریل(فروردین-اردیبهشت) است.

به گزارش ایرنا این انتخابات مهمترین انتخابات سراسری هند است و طی آن با تشکیل پارلمان جدید و کسب کرسی ها توسط احزاب دولت آینده هند انتخاب خواهد شد و دوره دولت ائتلافی مانموهان سینگ نخست وزیر هند به پایان می رسد.

مانموهان سینگ نخست وزیر 81 ساله هندی نیز چند روز پیش اعلام کرد که درصورت پیروزی حزب کنگره بازهم از نخست وزیری درموعد مقرر کناره گیری خواهد کرد.

وی اگرچه راهول گاندی فرزند سونیا گاندی رهبرحزب کنگره را به عنوان فردی شایسته نخست وزیر معرفی کرده اما شکست حزب کنگره در انتخابات اخیر ایالتی و پیروزی چشمگیر حزب جدید ˈعام آدمیˈ به رهبری ˈآرویند کجریوال ˈ که هم اکنون سروزیر ایالت دهلی شده رقابت سختی را برای احزاب اصلی هند ازجمله گنگره و حزب مخالف بی جی پی و دیگر احزاب ایجاد کرده است.

دراین انتخابات حدود 800 میلیون نفر درهند به عنوان بزرگترین دموکراسی جهان واجد شرایط رای دادن هستند که 550 نماینده پارلمان این کشور را انتخاب می کنند.

بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، این انتخابات در پنج مرحله و تا اوایل ماه مه ادامه می یابد.

یک مقام ارشد کمیسیون انتخابات هند گفت: اعلام نهایی جزییات انتخابات در اواخر فوریه یا اوایل مارس صورت می گیرد.

علاوه بر انتخابات پارلمان هند لوک صبها، ایالت های آندراپرادش، اودیسا و سیکیم نیز بطور همزمان انتخابات مجالس ایالتی را برگزار می کنند.

همچنین شنیده می شود که جلسه ویژه پارلمانی برای انجام تدابیر ضد فساد در هنگام برگزاری انتخابات تشکیل خواهد شد.

دوره کنونی پارلمان هند اول ماه جاری میلادی پایان می یابد و مجلس جدید باید تا 31 ماه مه تشکیل شود.

آخرین انتخابات پارلمان هند در پنج مرحله درسال 2009 برگزار شد

پارلمان هند 552 کرسی دارد که با ارای مردم انتخاب می شوند و دو کرسی آن انتصابی از سوی رییس جمهور است.

آساق** 2165** 589**1856
کد N42195