شورای ناظر بر مذاکرات هسته‌ای وجود ندارد

ايران,انرژي هسته‌يي,مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات ژنو

وجود "شورای ناظر بر مذاکرات هسته‌ای" موضوعی بود که در روزهای گذشته از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح شد.

گفته‌اند شورایی تشکیل شده که قرار است بر مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 "نظارت" کند و البته هیچ اشاره‌ای به اعضای آن و یا سازوکار این نظارت نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، از زمان واگذاری مذاکرات هسته‌ای به وزارت امور خارجه، این موضوع بارها مورد تاکید قرار گرفته است که این وزارت خانه صرفا وظیفه انجام مذاکرات را برعهده دارد و روند تصمیم سازی‌ها و تصمیم گیری‌ها مانند گذشته در سطوح عالی نظام و با هماهنگی‌ شورای عالی امنیت ملی دنبال می شود.

براساس پیگیری های خبرنگار ایسنا، تا کنون هیچ تغییری در این روند ایجاد نشده است و آنچه در روزهای گذشته در این باره مورد بحث و بررسی قرار گرفته است در واقع شورایی است که به نیابت از شورایعالی امر سیاستگزاریراهبردی در مذاکرات هسته ای را انجام می دهد که از قبل از توافق ژنو هم وجود داشته است و اعضای آن تعدادی از اعضای شورای عالی امنیت ملی هستند.

گفته می شود این شورا عمدتا نقش سیاستگزاری دارد و استفاده از عبارت تیم ناظر یا نقش نظارتی تعبیر دقیقی نیست.

در واقع شورای عالی امنیت ملی همان نقشی که پیش از این درباره مذاکرات هسته‌ای برعهده داشته است را هم‌چنان عهده‌دار است و جلسات شورای راهبردی سیاستگزاری در مذاکرات هسته‌ای با حضور برخی اعضای شورایعالی برگزار می شود و فردی خارج از اعضای شورایعالی در آن حضور ندارد.

انتهای پیام

کد N41955