۰
یک نماینده مجلس:

حدود 15درصد از درآمدهای کشور وقفی است

  • ۱۲بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: رویکرد ما در اقتصاد باید رویکرد مقاومتی باشد و وقف می‌تواند به این امر کمک کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا پورابراهیمی در همایش "وقف و اقتصاد" با اشاره به موضوع نقش و جایگاه موقوفات در اقتصاد ملی با بیان این‌که «در شرایط فعلی دو رویکرد عادی و اقتصاد مقاومتی به مقوله‌ی اقتصاد ملی وجود دارد» اظهار کرد: امروز تهدیدات خارجی و تحریم‌ها ما را در شرایط حساس و ویژه‌ای در زمینه‌ی اقتصادی قرار داده است، لذا شرایط خاصی را در درآمدهای دولت داریم و بودجه انقباضی را شاهد هستیم.

وی با اشاره به نقش و جایگاه موقوفات در اقتصاد ملی و مقاومتی گفت: حدود 15درصد از درآمدهای ما درآمدهای وقفی است و متأسفانه بهره‌وری آن‌ها پائین است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کنار تحریم‌ها و تهدیدات خارجی برخی نقاط ضعف همچون تصدی‌گری بیش از حد دولت در اقتصاد کشور، وابستگی به درآمدهای نفتی، عدم اتکا به اقتصاد دانش بنیان و عدم بهره‌وری مناسب از عوامل تولید مهمترین نقاط ضعف ما در داخل کشور است.

وی خاطرنشان کرد: امروز تمام هم و غم دشمن این است که جمهوری اسلامی را در حوزه‌ی اقتصادی از مواضع خود عقب برانند، بنابراین باید ببینیم در این شرایط وظیفه‌ی مدیران اوقاف برای کمک به اقتصاد ملی چیست؟ و چگونه می‌توانید حضور مردم در اقتصاد را از قبل وقف داشته باشیم.

پورابراهیمی انتشار اوراق وقفی را یکی از بهترین و مهمترین اقدامات در این زمینه دانست و گفت: امروز یکی از چالش‌های ما این است که در اقتصاد دانش بنیان به مقوله‌ی وقف نگاه و توجه نکرده‌ایم و لذا خلاء ایجاد مراکز علمی و تخصصی با نگاه وقف وجود دارد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین یادآور شد: امروز وقف می‌تواند این امکان را فراهم کند که در حوزه‌های مختلف با حضور مردم پروژه‌های کلانی را اجرا کنیم.

در پایان این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین موسوی عضو کمیته فقهی بانک مرکزی با اشاره به موضوع ابزارهای مالی اسلامی برای وقف گفت: اگر بخواهیم اقتصاد وقف را به روز داشته باشیم باید ابزارهای جدید پولی و مالی را بشناسیم و آنها را به استخدام بخش وقف در بیاوریم.

وی همچنین درباره‌ی انتشار اوراق مشارکتی وقفی گفت: این ظرفیت در جامعه به وجود آمده و کارهای خوبی در زمینه اوراق بهادار انجام شده است. اما بیش از 5 سال است که این مساله در سازمان اوقاف مطرح شده اما هنوز عملیاتی نشده است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.