هند به سفارت آمریکا اخطار داد

ایرنا نوشت:

 در پی تخلف سفارت آمریکا در هند از قوانین این کشور، دهلی نو با صدور اخطاریه ای خواستار تبعیت این سفارتخانه از قوانین و مقررات در هند شد.
پایگاه اینترنتی ˈنیوز آن ایرˈ هند به نقل از منابع رسمی گزارش داد دولت هند با ارسال یک اخطاریه به سفارت آمریکا و تعیین مهلت زمانی تا تاریخ 20 ژانویه (30دی) ، این سفارتخانه را ملزم به تبعیت از قوانین هند و نیز مقررات جاری شهرˈدهلی نوˈ پایتخت این کشور کرد.

در این اخطاریه با اشاره به فعالیتهای سفارت آمریکا ذکر شده است که هرگونه اقدامی از سوی دیپلمات ها و نهادهای آمریکایی باید با دریافت مجوز از دولت هند و مطابق با قوانین این کشور صورت گیرد، به طوری که حتی فعالیت هایی تحت عنوان امور فرهنگی در این مرکز که شامل پخش فیلم بدون دریافت مجوز بوده است، اکنون باید با اجازه دولت هند انجام شود.

بر اساس این گزارش، در این اخطاریه به سفارت آمریکا هشدار داده شده است که با هرگونه تخطی از قوانین و مقررات هند و شهر ˈدهلی نوˈ به شدت برخورد خواهد شد.

منابع گفتند این اقدام دولت هند نشان می دهد که دهلی نو در مورد تشدید موضعش علیه سفارتخانه و نهادهای آمریکایی در این کشور همچنان مصر بوده و این مساله را با جدیت دنبال می کند.

بر اساس این گزارش، با تداوم مناقشه میان هند و آمریکا به سبب بدرفتاری مقام های آمریکایی با یک دیپلمات هندی، دهلی نو فعالیت های سفارت آمریکا در این کشور از جمله فعالیت تجاری آن و نیز امتیازهای داده شده به دیپلمات های آمریکایی را زیر سوال برده است.

دولت هند که همچنان از بابت بدرفتاری مقام های آمریکایی با ˈدویان خوبراگیرˈ، دیپلمات کنسولگری هند در نیویورک ناراحت است، به واشنگتن اعلام کرده است که هیچگاه چنین امتیازاتی را برای یک کشور دیگر قائل نشده و تصمیم دارد آنها را لغو کند.

52261

کد N39600