عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین:

نمایندگان با رایزنی‌های خصوصی، سوال از وزرا را کاهش دهند

دولت,مجلس شوراي اسلامي,جامعه اسلامي مهندسين

یک عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه "طرح سوال از وزرا توسط نمایندگان، تابع محدوده زمانی خاصی نیست"، گفت:‌ هر زمان که نمایندگان مجلس احساس کنند در چارچوب وظایف خود به اطلاعات بیشتری نیاز دارند، باید پرسش‌های خود را از وزرا مطرح کنند.

یک عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه "طرح سوال از وزرا توسط نمایندگان، تابع محدوده زمانی خاصی نیست"، گفت:‌ هر زمان که نمایندگان مجلس احساس کنند در چارچوب وظایف خود به اطلاعات بیشتری نیاز دارند، باید پرسش‌های خود را از وزرا مطرح کنند.

محمدعلی شایسته‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: در فضای روابط دو جانبه میان دو قوه مجریه و مقننه دو نگاه وجود دارد؛ نگاه اول، نگاهی صرفاً قانونی و حقوقی است. در این نگاه هر دو قوه مستقل هستند و هرکدام در چارچوب اختیارات خود می‌توانند از حقوق خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه "سوال از وزرا از اختیارات نمایندگان مجلس است"، افزود: هرکدام از اختیاراتی که در قوه بر عهده دارند، تابع محدوده زمانی خاصی نیست. به طور مثال هر زمان که نمایندگان مجلس احساس کنند لازم است در چارچوب وظایف خود اطلاعات بیشتری از عملکرد وزرا داشته باشند، می‌توانند سوال خود را از وزرا مطرح کنند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه "نگاه دوم در فضای روابط دو قوه، بحث تعامل و توافق میان دو قوه است"، گفت:‌ در این نگاه، تعامل و توافق میان دو قوه بستگی به تدابیر دوجانبه دارد که از سوی دو قوه اتخاذ می‌شود. در این نگاه، دو قوه می‌توانند در جهت تعاملات سازنده با یکدیگر با سعه صدر بیشتری به یکدیگر نگاه کنند.

شایسته‌نیا با اشاره به طرح سوالات خارج از حیطه وظایف قانونی وزرا از آن‌ها اظهار کرد:‌ چنانچه سوالی از وزیری مطرح شود که به او مرتبط نیست، وی می‌تواند در صحن علنی مجلس و همچنین کمیسیون‌های مربوطه بنا بر حقی که دارد توضیح و دفاعیات لازم را از خود انجام دهد.

این عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین ادامه داد:‌ امیدوارم دو قوه مجریه و مقننه تلاش کنند تا در مسیر تعامل و همکاری مشترک و در جهت حل مشکلات مردم گام‌های اساسی بردارند.

وی با بیان اینکه "وزرا می‌توانند جهت برقراری تعامل بیشتر با مجلس، ارتباط بیشتری با نمایندگان مجلس برقرار کنند"، تاکید کرد: وزرا باید تلاش کنند تا با کمیسیون‌های مربوطه خود در مجلس شورای اسلامی رابطه بیشتری برقرار کنند، زیرا زمانی که وزیری با کمیسیون مربوطه خود ارتباط بیشتری داشته باشد، می‌تواند از ایجاد تعارضات بیشتر میان دولت و مجلس جلوگیری کند.

شایسته‌نیا خاطرنشان کرد:‌ نمایندگان مجلس نیز می‌توانند با رایزنی‌های خصوصی و غیررسانه‌ای خود در کمیسیون‌ها تا جایی که امکان دارد از ایجاد نگرانی‌ها و سوال‌های مختلف جلوگیری کنند؛ به گونه‌ای که دیگر نیاز به طرح سوال از وزرا و تذکر به آنها در صحن علنی مجلس بوجود نیاید.

وی در پایان با اشاره به صحبت‌های رییس‌جمهور مبنی بر اینکه «مشکلات کشور بدون تکیه بر عقلانیت و اعتدال حل نمی‌شود»، اظهار کرد: بحث عقلانیت و تدبیر، بحث غیرقابل انکاری است اما ممکن است در مصادیق اجرایی آن اختلاف نظرهایی بوجود بیاید. دو قوه باید تلاش کنند تا در جهت رفع این اختلاف نظرها و همراهی یکدیگر در مسیر عقلانیت و اعتدال حرکت کنند.

انتهای پیام

کد N38244