آیت الله نوری همدانی:پست‌های اداری از انشعابات ولایت فقیه برای اداره جامعه است

مهر نوشت:

مرجع عالیقدر شیعیان جهان گفت: ولایت فقیه انشعاباتی دارد و این تشکیلات و پست‌های اداری از انشعابات آن برای اداره جامعه اسلامی است.
حضرت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی(مدظله) پیش از ظهر جمعه در دیدار با استاندار همدان با بیان اینکه اسلام یک دین اجتماعی است، بیان کرد: مسلمانان نباید تنها به فکر خود باشند زیرا که پیامبران اسلام را یک دین اجتماعی معرفی کرده‌اند و مسلمانان باید در این راستا قدم بگذارند.

مرجع عالیقدر شیعیان جهان با تقسیم‌بندی مسئولیت های انسان به فردی، اجتماعی و شغلی، اظهار داشت: برای هر انسان سه نوع مسئولیت در اسلام دیده شده است که نخستین نوع از مسئولیت در اسلام، مسئولیت فردی است.

آیت‌الله نوری همدانی ادامه دادند: اگر انسان تنها بر روی زمین وجود داشت بازهم این نوع از مسئولیت نیز برای او متصور بود، چرا که انسان نیاز به کمال دارد و در این راه باید مسئولیت پذیر باشد و جهان دارالتکامل است و انسان وظیفه دارد اول خود را با علم و تقوا بسازد.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی عنوان کرد: دومین مسئولیتی که در اسلام برای انسان دیده شده، مسئولیت اجتماعی است، چرا که خداوند انسان را موجودی اجتماعی خلق کرده و انسان نیز در این زمینه مسئول است و همه در برابر اجتماع مسئولیت داریم و این مسئولیت بسیار مهم و وسیع است.

وی اظهار داشت: دشمنان در گروه های صهیونیستی، استکباری، منافق، تکفیری و دیگر گروه ها به جنگ ما آمده اند پس مقابله با این دشمنی‌ها مسئولیت آحاد مردم است و همه در راستای مسئولیت اجتماعی داریم، در برابر اجتماع موظفیم که بی‌تفاوت نباشیم و هیچ وقت نمی توانیم ساکت باشیم.

مرجع عالیقدر شیعیان جهان افزود: وظیفه و مسئولیت اجتماعی مسلمانان در برابر اسلام، قرآن، پیامبر عظیم‌الشان اسلام و ائمه اطهار و معصومین وظیفه‌ای بسیار سنگین و حساس است.

افراد باید نسبت به شغل خود امانت دار باشند

آیت‌الله حسین نوری همدانی اظهار داشت: سومین مسئولیت انسان از دیدگاه اسلام، مسئولیت شغلی است و این مسئولیت نیز بسیار مسئولیت حساس و مهمی است و از نگاه اسلام، هر کس در هر شغلی که هست باید نسبت به آن شغل امانت دار بوده و کارها را بر اساس موازین صحیح عقلی و شرعی انجام دهد.

وی ادامه داد: کسانی که در سمتی قرار می گیرند، وظیفه سنگینی دارند و باید در حفظ اسلام و مسلمانان و انجام وظایف مربوط به آن پست به خوبی عمل کنند و شغل ها در حکومت اسلامی، توفیقی از جانب خداوند است تا فرد شاغل بتواند خدمت وسیع و بزرگی انجام دهد.

مرجع عالیقدر شیعیان جهان ادامه داد: هر اجتماعی، یک مدیر نیاز دارد تا آن مدیر در زیر سیطره و نگین و با هماهنگی خود، زندگی افراد و قشرها را تنظیم کند و این موضوع به ولایت فقیه و ولایت رسول الله(ص) برمی‌گردد زیرا پیامبر(ص) در زمان خود مدیر بود و جامعه را مدیریت می‌کرد و همه ابعاد جامعه زیر سیطره پیامبر(ص) بود و بعد در زمان غیبت ولی عصر(عج)، ولایت فقیه مدیر جامعه است که معنی آن، اداره جامعه به روشی که عظمت و اقتدار اسلام معلوم باشد، است.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه ولایت فقیه انشعاباتی دارد و این تشکیلات و پست‌های اداری از انشعابات آن برای اداره جامعه اسلامی است، خطاب به استاندار و همراهان وی بیان کرد: با در نظر گرفتن اوضاع قبل و فعلی و حماسه سیاسی که بوجود آمد، شما توفیق خدمت پیدا کرده اید و دعا می کنم توفیق یابید، نواقص را جبران کنید، و گام های بلندی برای توسعه ایران و استان همدان بردارید.

/212 27

کد N37884