در دیدارِ مجمع نمایندگان استان گیلان

رییس جمهوری: مشکلات کشور بدون تکیه بر عقلانیت و اعتدال حل نخواهد شد

رییس جمهوری,رحانی

تهران - ایرنا - رییس جمهوری با بیان اینکه طرح موضوع عقلانیت و اعتدال از سوی دولت یک شعار نیست، گفت: معتقدیم مشکلات بدون تکیه بر عقلانیت و اعتدال حل نخواهد شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» ظهر امروز دوشنبه در دیدارِ مجمع نمایندگان استان گیلان، افزود: یکی از مشکلات اساسی جامعه ما افراط بوده و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره افراطیون، برای کشور مشکل درست کرده اند و اگر چه ممکن است گاهی در اقدامات خود حسن نیت هم داشتند، اما نتیجه اقداماتشان ایجاد مشکل کرده است.

وی اظهار داشت: دولت یازدهم در سخت ترین شرایط ممکن و با حجمی قابل توجه از تحریم ها و مشکلات کار را تحویل گرفت، اما اینها به معنای آن نیست که نمی توان مشکلات را حل کرد و به اهداف بلند دست یافت.

روحانی گفت: در این شرایط اگر چه نمی خواهم بگویم نقد سازنده و در راستای منافع ملی فراموش و یا به حاشیه رانده شود، اما اولویت باید مشورت دادن و کمک به دولت در راستای هم افزایی تلاش ها برای حل مشکلات انباشته باشد.

رییس جمهوری با اشاره به تدوین و ارائه لایحه بودجه در موعد قانونی گفت: دولت در زمانی که حتی اصلاحیه بودجه سال جاری از مجلس بازنگشته بود، لایحه بودجه سال 93 را در زمان قانونی تهیه و تسلیم مجلس کرد تا تعهد خود را بر حرکت در مرز قانون اثبات کند.

روحانی با بیان اینکه اجرایی شدن توافق ژنو می تواند به حل مشکلات کمک کند، اضافه کرد: البته ریشه اصلی بسیاری از مشکلات، داخلی است و حل بسیاری از این مشکلات راه حل کوتاه مدت ندارد.

رییس جمهوری اظهار داشت: قصد بحث درباره مسائل گذشته را ندارم و تأکید دارم که باید نگاه ما رو به آینده باشد و بر حل و فصل مشکلات تمرکز شود؛ حل و فصل مشکلات بزرگ نیازمند قدرت ملی است که آن هم در سایه وحدت و انسجام حاصل می شود.

روحانی در تشریح آثار و تبعات انتخابات 24 خرداد در عرصه داخلی و بین المللی تصریح کرد: در عرصه داخلی این انتخابات باعث ایجاد نشاط و امید شد و در عرصه بین المللی نیز شاهد بودیم زمانی که بنده به نیویورک سفر کردم، همه مقامات کشورها و از جمله اروپایی ها، درخواست ملاقات داشتند؛ این نشان عظمت اراده و همبستگی ملت ایران است که در انتخابات 24 خرداد متجلی شد.

رییس جمهوری ادامه داد: وقتی پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی گری را در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کردم، اگر چه خواهان قرار گرفتن آن در دستور کار مجمع عمومی بودیم، اما همه فکر نمی کردیم به این سرعت بانیان آن از یک کشور به 43 کشور افزایش یافته و پس از طرح در مجمع عمومی علی رغم برخی مخالفت ها از جمله رژیم صهیونیستی، حتی این رژیم نیز جرأت طرح درخواست رأی گیری برای آن را نداشت و قطعنامه با اجماع، به تصویب برسد؛ این افتخاری بزرگ و متعلق به ملت ایران و یکی دیگر از آثار انتخابات 24 خرداد است.

رییس جمهوری با بیان اینکه برای رسیدن به ایرانی امن، آزاد و پیشرفته باید گذشت کرد، گفت: با انشقاق و اختلاف کاری پیش نمی رود؛ اروپایی ها در حالی که یک تاریخ مملو از جنگ و درگیری و اختلاف با یکدیگر داشتند، به این نتیجه رسیدند که با یکدیگر متحد شوند و شدند، ما که از بهترین دین و فرهنگ و آموزه ها برخورداریم چرا نباید در کنار یکدیگر و بر مبنای اعتدال با هم تعامل داشته باشیم.

روحانی با تأکید بر لزوم تعامل سازنده با جهان افزود: تردیدی وجود ندارد که باید برپایه عزت، حکمت و مصلحت مناسبات منطقه ای و بین المللی را توسعه داد تا بتوان هر چه سریع تر با بهره گیری از همه ظرفیت ها مشکلات را برطرف کرد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید عقلانیت و تدبیر اساس و بستر همه تلاش ها برای تحقق اهداف باشد، اظهار داشت: دولت کاملاً واقع بینانه و بر مبنای ظرفیت ها، بودجه سال 93 را به مجلس ارائه داده و امیدواریم که این لایحه در مجلس خیلی تغییر نکند و مخصوصا ارقام بودجه افزایش پیدا نکند.

وی با بیان اینکه امید به بهبود وضع بسیار زیاد است، تصریح کرد: طبق گزارشی که دیروز منتشر شده، نرخ تورم باز هم کاهش یافت و تورم نقطه به نقطه به 8/28 رسید. امیدواری مردم به عنوان بزرگترین سرمایه، هر روز بیشتر از پیش می شود. برای تداوم این حرکت باید بیش از پیش با یکدیگر متحد شویم و در برابر چشم هایی که ما را می نگرند، اتحاد واقعی را به نمایش بگذاریم.

رییس جمهوری با اشاره به طرح ده ها سوال از وزرا در مدت سه ماه از سوی نمایندگان مجلس خاطرنشان کرد: سوال حق نمایندگان است، اما چنین حجمی از سوال از وزرا با حجم کاری بالای آنها تناسب ندارد و بعضاً برخی از تقاضاها و درخواست ها نیز منطبق با قانون نیست و وزیر در قبال عدم برآورده کردن آن، نباید تهدید شود. باید نمایندگان محترم وزرا را برای انجام کار بهتر دلگرم کنند.

روحانی گفت: اما بنده از وزرا خواسته ام ضمن احترام کامل به نمایندگان و مجلس بر اجرای دقیق قانون ایستادگی کنند. تردیدی ندارم که نمایندگان مجلس هم دلسوز و خواهان شرایط بهتر برای کشورند.

رییس جمهوری خواهان تجمیع توان نمایندگان برای کمک به دولت در راستای حل مشکلات مردم شد و اظهار داشت: منظور این درخواست کمک به رییس جمهوری یا وزرا نیست، بلکه کمک به تلاش های دولت برای رفع مشکلات مردم است. باید همه قوا با هم متحد و تحت نظارت رهبری معظم کار را به پیش ببرند.

روحانی تأکید کرد: گیلان استانی مستعد در زمینه های مختلف بویژه کشاورزی و گردشگری است و اطمینان داشته باشید که در حد مقدورات به دنبال کمک به توسعه استان و حل مشکلات هستیم.

رییس جمهوری گفت: برای تصمیم گیری برای تقسیمات کشوری و ارتقا ء اداری مناطق مختلف کشور طرح جامعی در وزارت کشور در دست تهیه است که در آینده در دولت بررسی خواهد شد.

وی با بیان اینکه صفت سرسبز با نام گیلان عجین شده است، افزود: گیلان از زیبایی های طبیعی و نعمات خدادادی بی شماری بهره مند است و انسان های پاک، مؤمن و خدوم، زیبایی های این استان را دو چندان کرده است.

روحانی با اشاره به اینکه مردم گیلان همواره مردمی مبارز و حاضر در میدان بوده اند، افزود: میرزاکوچک خان یکی از نمونه های مردمان مبارز و جهادگر استان گیلان بوده است؛ مردم این استان که در یک مقطع مهم تاریخی پیشانی مقابله با تجاوز خارجی بودند، نشان داده اند که همواره در طول تاریخ مرزبانانی متعهد و امین برای فرهنگ و سرزمین ایران بوده و هستند.

رییس جمهوری گیلان را استانی سرشار از استعدادهای شگرف توصیف کرد و اظهار داشت: گیلان از جمله استان هایی است که سالانه میزبان میلیون ها مسافر و گردشگر از ایران و دیگر کشورهای دنیاست و توسعه زیرساخت های حمل و نقل در این منطقه بسیار اهمیت دارد.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: البته حمل و نقل و بویژه توسعه شبکه ریلی که جزء درخواست های بحق نمایندگان استان نیز است، از نگاه دولت نیز نه تنها در عرصه استان های شمالی بلکه در سطح ملی و منطقه ای، جایگاه مهم و استراتژیکی دارد.

روحانی با بیان اینکه راه آهن نقش مؤثری در پیوند دادن منافع اقتصادی و به تبع آن امنیت ملی ایران با کشورهای منطقه دارد، گفت: باید با توسعه خطوط ریلی در داخل و بین کشورهای همسایه منافع اقتصادی منطقه ای ایران و کشورهای همسایه به یکدیگر گره بخورد.

پیش از سخنان رییس جمهوری نمایندگان استان در سخنانی توجه به کشاورزی گیلان، بویژه تولید برخی محصولات مثل برنج و چای و لزوم نگاه استراتژیک دولت به این محصولات، توجه بیشتر به ظرفیت های گردشگری، لزوم توسعه زیرساخت های حمل و نقل در استان، توسعه شبکه فاضلاب، صرف توجه کافی به جمع آوری پسماندها، توجه به حل مشکلات صیادان، اتمام ساخت بنادر نیمه تمام گیلان، تسریع در بهره برداری از منابع نفت و گاز کشف شده در خزر و اصلاح تقسیمات کشوری در استان را خواستار شدند.

نمایندگان استان های مازندران، خوزستان، خراسان رضوی، اصفهان، البرز، بوشهر، آذربایجان شرقی، زنجان، فارس و مجمع نمایندگان اقلیت های مذهبی تا کنون با رییس جمهوری دیدار داشته اند.

سیام**9012**1535
کد N33799

وبگردی