آغاز دور جدید مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در ژنو

سیاست خارجی,مذاکرات هسته ای

تهران- ایرنا- مذاکرات کارشناسی ایران و گروه 1+5 برای تعیین ساز و کار اجرایی توافقنامه ژنو یا همان «برنامه اقدام مشترک» دقایقی پیش در شهر ژنو سوئیس، آغاز شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، پیش از این نمایندگان ایران و 1+5 در روزهای 28 آذر ماه تا اول دی ماه با یکدیگر در شهر ژنو مذاکره کردند که ادامه این مذاکرات با توافق محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پس از تعطیلات کریسمس موکول شد.

این مذاکرات، سومین دور مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 برای تعیین ساز و کار اجرایی توافقنامه ژنو است.

به گفته «سیدعباس عراقچی» معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای این دور از مذاکرات یک روزه خواهد بود.

یک منبع مطلع به خبرنگار ایرنا گفت: دلیل این امر در پیش بودن تعطیلات سال نو میلادی (2014) است.

وی تصریح کرد: ادامه مذاکرات کارشناسی برای تکمیل کردن آن، بعد از تعطیلات سال نو میلادی برگزار خواهد شد.

عراقچی همچنین روز گذشته گفت که علت اصلی طولانی شدن مذاکرات کارشناسی تفسیرهای متفاوت هفت کشور از برنامه اقدام مشترک است که در روز سوم آذرماه بین ایران و گروه 1+5 امضا شد.

وی همچنین اعلام کرده است که زمان اجرایی شدن برنامه اقدام مشترک در آخر ماه ژانویه 2014 خواهد بود.

ریاست هیات کارشناسی ایران را در این دور از گفت و گوهای کارشناسی «حمید بعیدی نژاد» مدیر کل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برعهده دارد و کارشناسانی از سازمان انرژی اتمی، بانک مرکزی، حمل و نقل و بیمه، وی را همراهی می کنند.

ریاست هیات کارشناسی گروه 1+5 نیز برعهده «استفان کلمنت» دستیار خانم «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپاست.

نخستین دور مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 بعد از توافق ژنو، روز 18 آذر ماه در وین برگزار شد، اما اقدام وزارت خزانه داری آمریکا در 21 آذر ماه مبنی بر افزودن نام 19 فرد و شرکت به فهرست تحریم های موجود علیه ایران موجب شد هیات کارشناسی ایران مذاکرات را متوقف و به تهران بازگردد.

دومین دور مذاکرات کارشناسی نیز 28 آذر ماه پس از تماس های تلفنی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ظریف از سر گرفته شد که این مذاکرات تا اول دی ماه جاری ادامه داشت.

سیام(2)**9129**1535**1572
کد N32886