پاسخ صالحی به منتقدان هسته ای/ آمادگی برای احداث ۴ نیروگاه اتمی و ماجرای 1000 سانتریفیوژ جدید

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,نیروگاه اتمی بوشهر,علی‌اکبر صالحی,سازمان انرژی اتمی

رئیس سازمان انرژی اتمی در یک برنامه زنده تلویزیونی به منتقدان داخلی در خصوص توافق ژنو پاسخ داد.

به گزارش خبرآنلاین، یکی از موضوعاتی که در یک ماه اخیر از سوی برخی منتقدان سیاست های هسته ای دولت مطرح شده است تعهداتی است که ایران بر اساس توافق ژنو برای خود ایجاد کرده است.

علی اکبر صالحی شب گذشته در برنامه نگاه یک در خصوص بازدید بازرسان اژانس از کارخانه آب سنگین اراک گفت: این بازدید جزو توافق نامه پادمانی ما نیست و پیش از این تفاهم نامه ها دو بار دیگر نیز از این کارخانه بازدید کرده بودند زیرا ما به دنبال شفاف سازی هستیم و همواره گفته ایم مشکلی نداریم .
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اجازه داده ایم برای بار سوم نیز از این کارخانه بازدید مدیریت شده انجام دهند ؛ البته بازدید کرده اما بازرسی نکرده اند.
صالحی افزود: اینها بازدید مدیریت شده از آب سنگین اراک داشتند و یک بازدید مدیریت شده از معدن گچین بندر عباس خواهند داشت و این به تلطیف فضای مذاکرات کمک می کند .
وی گفت: ما از هیچ حقی که در ان پی تی و اساسنامه آژانس برای اعضا تعیین شده است قصد عدول از این حقوق را نداریم و ضمنا گفته ایم به تعهداتمان پایبندیم .
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: غنی سازی حق ماست و اینکه آلان 20 درصد را در این 6ماه کنار می گذاریم داوطلبانه است ما حق خودمان می دانیم تا به هر درجه ای از غنی سازی برویم .
صالحی افزود: وقتی آنها 20 درصد را به ما ندادند خودمان تاسیسات مربوط را ایجاد کرده ایم اما در ابتدا قصد آن را نداشته ایم زیرا در برخی مواقع صرفه اقتصادی نیست که خودمان تاسیسات آن را داشته باشیم در زمانی که می توانیم غنی شده را بخریم .
1000 سانتریفیوژ نسل دوم نصب کرده ایم
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در تولید سانتریفیوژهای جدید هیچ چیز برای ما غامض و مجهول نیست، گفت: ۱۰۰۰ سانتریفیوژ نسل دوم نصب کرده اما گاز تزریق نکرده ایم و این هم به علت مذاکراتی است که انجام می دهیم. کاملا مسلط هستیم و فقط زمان می خواهیم .
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: 1000 سانتریفیوژ نسل دوم نصب کرده اما گاز تزریق نکرده ایم و این هم به علت مذاکراتی است که انجام می دهیم و به این معناست که این سانتریفیوژها آماده اند.
وی گفت: از زمان دولت سابق وقتی این سانتریفیوژها نصب شد تصمیم گرفتند که گاز به آنها تزریق نشود .
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سانتریفیوژهای جدید نسل های 3 و 4 و در مراحل تست هستند .
صالحی افزود : آلان سانتریفیوژی که به تولید انبوه رسانده ایم غیر از نسل یک و نسل دو است که 1000 تای آن را نصب کرده ایم و قرار است بر اساس برنامه تفاهم نامه سانتریفیوژ جدید فعلا نصب نکنیم.

علی اکبر صالحی با بیان اینکه اولین کشوری در غرب آسیا هستیم که از برق هسته ای بهره مندیم افزود: به قدری انرژی هسته ای ازنظر اقتصادی و زیست محیطی انرژی مناسبی است که کسی نمی تواند خود را از این انرژی متراکم با ارزش مستغنی بداند. نزدیک به 16 درصد برق تولیدی جهان از انرژی هسته ای است .
صالحی افزود: به رغم همه فشار ها و تاخیرها و مشکلات توانستیم نیروگاهی به قدرت 1000 مگاوات در مدار قرار دهیم.
وی گفت: در سه ماه اخیر که بهره بردار ایرانی بوده نزدیک به یک و نیم میلیارد کیلو وات ساعت برق تولید شده که یکی از پایدار ترین نیروگاههای کشور است .
صالحی افزود: در یکی دو ماه آینده برای تعویض سوخت نیروگاه بوشهر را متوقف خواهیم کرد زیرا هر سال یکی دو ماه نیروگاه باید برای تعویض سوخت و رسیدگی به برخی مسائل فنی متوقف شود.
وی گفت: بر اساس مصوبه مجلس دولت باید زمینه احداث 20 هزار مگاوات برق هسته ای را فراهم کند .
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه نیروگاههای برق هسته ای گران قیمت هستند گفت: باید نحوه تامین مالی این طرح مشخص شود همچنین به دنبال چرخه سوخت لازم هم باید باشیم .
صالحی افزود: در افق بلند مدت حدود 25 سال طول می کشد تا ما به 20 هزار مگاوات برسیم .
می‌خواهیم ۳ الی ۴ نیروگاه جدید داشته باشیم
وی گفت: برنامه میان مدت سازمان انرژی هسته ای تدوین شده و در این برنامه که حدود 12 سال طول می کشد ما باید بتوانیم حدود 4 هزار مگاوات نیروگاه جدید داشته باشیم یعنی به عبارتی سه یا چهار نیروگاه جدید به غیر از نیروگاه بوشهر داشته باشیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در این خصوص با کشورهای مختلف از جمله روسیه گفتگو می کنیم و در سال 1992 در پروتکلی که امضاء شد روسیه آمادگی خود را برای احداث 4 هزار مگا وات نیروگاه هسته ای اعلام کرد و ما آن پروتکل را احیا کردیم .
صالحی افزود : در ارتباط با شیوه تامین مالی آن صحبت می کنیم تا ببینیم اگر خودشان می توانند تامین مالی را انجام دهند این آمادگی را داریم که برق تضمین شده به قیمت مناسب بخریم و یا حتی توامان باهم سرمایه گذاری کنیم و برق را صادر کنیم .
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران هاب برق منطقه ای است یعنی کشوری است که به ترکیه ،‌افغانستان، پاکستان ، عراق و دیگر کشورها برق صادر می کند و گاهی هم از ارمنستان وارد می کند .
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: این آمادگی را داریم در جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک هاب منطقه سرمایه گذاری های لازم را در احداث نیروگاه هسته ای داشته باشیم .
صالحی افزود : ما در تاسیس نیروگاههای عادی تجارب بسیار خوبی داریم و الفبای صنعت هسته ای را نیز فرا گرفته ایم به این معنا که اگر نیروگاهی را از خارج بخریم تجهیزات آن را می شناسیم و نحوه نصب آن را می دانیم و برخی از تجهیزات آن را نیز می توانیم بسازیم .
وی گفت: ما برای ساخت نیروگاهها در ‌آینده آن مقدار از توانایی هایی که آمادگی داشته باشند در ساخت نیروگاهها به کار خواهیم گرفت.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما در چرخه سوخت همه مراحل را به خوبی طی کرده ایم و اکنون برنامه عظیم اکتشاف داریم .
صالحی افزود: دولت نیز بودجه خوبی برای این مسئله قرار داده است و باید بحث اکتشاف را در کل کشور انجام دهیم .

/2727

کد N30499