نگرانی‌های عمده سال 2014 آمریکا چیست؟

"یافته‌های مطالعه سالیانه اولویت‌های پیشگیری شورای روابط خارجی آمریکا حاکی از آن است که گسترش جنگ داخلی سوریه و ناآرامی‌های افغانستان همزمان با خروج نیروهای ائتلافی از این کشور در میان اولویت‌های اصلی سال 2014 میلادی برای سیاست‌گذاران آمریکایی محسوب می‌شوند. ضروری‌ترین نگرانی‌ها همچنین شامل حملات تروریستی یا سایبری در آمریکا، بحران در کره شمالی و نیز مساله ایران است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه تحلیلی شورای روابط خارجی می‌نویسد: « "مرکز عملیات پیشگیری" از بیش از 1200 مقام دولتی، دانشگاهی و کارشناس خواسته تا فهرستی از 30 درگیری را که ممکن است در 12 ماه آتی میلادی درگیرد یا تشدید یابد، ارزیابی کنند. این کارشناسان این احتمالات را بر اساس اثرات‌شان بر منافع آمریکا و این احتمال که آنها در سال‌ 2014 میلادی رخ می‌دهند، طبقه‌بندی کرده و سپس مرکز عملیات پیشگیری این احتمالات را به ترتیب اولویتشان نزد سیاست‌گذاران به سه دسته طبقه‌بندی کردند.

اولویت‌های دسته اول شامل گسترش جنگ داخلی سوریه در شرایطی است که دو میلیون آواره سوری به کشورهای همسایه فرار کرده‌اند. از سال 2011 میلادی بیش از 55 هزار آواره سوری به اردن نقل مکان کرده و باعث تحلیل اقتصاد و منابع طبیعی محدود این کشور شده‌اند. سازمان ملل برآورد کرده که اردن تا پایان سال 2014 میلادی برای رسیدگی به این بحران بشری به 5.3 میلیارد دلار کمک نیاز دارد.

دیگر اولویت این دسته افغانستان است، جایی که گذار سیاسی و امنیتی، تکمیل روند خروج نیروهای ائتلافی تا پایان سال 2014 میلادی و انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال آتی میلادی افزایش سطح خشونت‌ها را باعث شده و بی‌ثباتی داخلی را تشدید می‌کند.

کره شمالی نیز به دلیل انجام ‌آزمایش اتمی در فوریه سال جاری میلادی در این مطالعه جزو اولویت‌های اصلی است و آمریکا نیز برآورد می‌کند که کره شمالی پلوتونیوم کافی را برای تولید پنج سلاح اتمی در اختیار دارد. بی‌ثباتی سیاسی داخلی کره شمالی نیز جزو نگرانی‌های اصلی است. به طور مثال از زمان آغاز این مطالعه جانگ سونگ-تائک، شوهرعمه کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دومین مرد قدرتمند پیونگ یانگ در این کشور اعدام شده است.

اولویت‌های اصلی پیشگیری از جنگ در سال 2014 میلادی

- تشدید و گسترش جنگ داخلی سوریه از جمله احتمال مداخله نظامی محدود؛

- افزایش خشونت و بی‌ثباتی در افغانستان در نتیجه خروج نیروهای ائتلافی و یا انتخابات سراسری مناقشه‌آمیز؛

- افزایش بی‌ثباتی سیاسی و ناآرامی‌های مدنی در اردن که از گسترش جنگ داخلی سوریه نشات می‌گیرد؛

- یک بحران شدید در کره شمالی که از اقدامات تحریک‌آمیز نظامی، بی‌ثباتی سیاسی داخلی یا تهدید تسلیحات اتمی و موشک‌های دوربرد نشات می‌گیرد؛

- یک حمله تروریستی پرتلفات در خاک آمریکا یا یکی از متحدانش؛

- یک حمله سایبری به شدت اخلال‌گر در تاسیسات حساس و مهم آمریکا؛

- تجدید تهدید حملات نظامی علیه ایران در نتیجه شکست مذاکرات اتمی؛

- افزایش خشونت داخلی و بی‌ثباتی سیاسی در پاکستان؛

- جنگ داخلی در عراق به دلیل افزایش خشونت‌های فرقه‌ای میان سنی و شیعه؛

- افزایش قدرت القاعده در شبه جزیره عرب در نتیجه تداوم بی‌ثباتی سیاسی در یمن و یا عکس‌العمل نسبت به عملیات‌ مقابله با تروریسم آمریکا؛

در میان احتمالاتی که برای نخستین بار در این فهرست مطرح شده می‌توان به این مسائل اشاره کرد: افزایش درگیری میان بوداییان و مسلمانان روهینجا در استان راخین میانمار، ناآرامی در بنگلادش که انتخابات سراسری قریب‌الوقوع را در برگرفته، درگیری مرزی چین و هند و بحران عمیق سیاسی در ونزوئلا.

این مطالعه اولویت‌های پیشگیری توسط موسسه مطالعات "کارنگی" در نیویورک صورت گرفته است.»

انتهای پیام

کد N28384