تایلند همچنان ناآرام؛ کشته شدن یک معترض ضددولتی و ده‌ها زخمی

تیراندازی یک مرد مسلح ناشناس به سوی معترضان ضددولتی در تایلند که امروز (شنبه) رخ داد، باعث کشته شدن یک تن و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این تیراندازی در پی چند هفته تظاهرات گسترده علیه دولت تایلند که به دنبال سرنگونی یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر این کشور هستند، صورت گرفته و باعث درگیری بین پلیس و معترضان شده است.

این معترض در پی اصابت گلوله جان باخت و ده‌ها تن دیگر نیز به خاطر اصابت گلوله زخمی شدند که در بیمارستان بستری هستند.

پلیس تایلند این تیراندازی را تایید کرد اما گفت که تیم پزشکی قانونی قادر به دسترسی به صحنه تیراندازی نیست. این تیراندازی در نزدیکی محل اقامت استاندار به وقوع پیوست.

هنوز مشخص نیست که چه کسی اقدام به تیراندازی کرده است اما عاملان تحریک‌کننده مسلح همواره در تلاش برای افزایش تنش‌ها در این کشور بوده‌اند. برخی از رسانه‌های محلی گزارش دادند که این تیراندازی از سوی یک خودروی عبوری و از سوی بیش از یک تیرانداز صورت گرفته است.

شیناواترا خواستار برگزاری انتخابات در ماه فوریه 2014 شد، به این امید که تظاهرات‌ها پایان یابد، اما معترضان متعهد شده‌اند که این انتخابات را تحریم کنند و جلوی آن را بگیرند. آن‌ها می‌گویند که این انتخابات تنها باعث بازگشت خانواده شیناواترا بر سر قدرت می‌شود.

دومین دور ثبت‌نام از کاندیداهای این انتخابات که از امروز در سراسر تایلند آغاز شده، احتمال افزایش خشونت‌ها و درگیری‌ها را خواهد داشت.

دولت بانکوک روز جمعه اعلام کرد، از ارتش تایلند خواهد خواست تا امنیت کاندیداها و رای‌دهندگان این انتخابات را تامین کند. البته فرمانده ارتش تایلند روز جمعه اعلام کرد که نیروها و سربازان ارتش همچنان بی‌طرف می‌مانند و این امر بستگی به مقام‌های کمیسیون انتخابات دارد که بخواهند این انتخابات به سوی جلو پیش برود یا خیر. وی همچنین وقوع یک کودتای دیگر را رد نکرد و گفت: در هر شرایطی، امکان وقوع هر اتفاقی وجود دارد.

همچنین در جریان تیراندازی مهاجمان ناشناس که روز پنج‌شنبه هفته گذشته رخ داد، یک پلیس و یک غیرنظامی کشته و 153 تن دیگر نیز زخمی شدند. این تیراندازی در حالی رخ داد که معترضان سعی می‌کردند تا به زور وارد یک محل ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات شوند.

انتهای پیام

کد N28383