ادامه واکنش ها به انفجار تروریستی بیروت

آفریقا و خاورمیانه

رئیس جریان المستقبل ،رئیس پارلمان، نخست وزیر مامور تشکیل کابینه و مفتی کل لبنان،وزیر خارجه انگلیس، رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر موقت لبنان به حادثه تروریستی امروز بیروت واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النشره، سعد الحریری  رئیس جریان المستقبل در  واکشن به ترور محمد شطح گفت: کسانی  وزیر سابق دارایی را ترور کردند که در ترور رفیق الحریری دخالت داشته اند.آنها از چنگال دادگاه بین المللی می گریزند و کشور را دچار بحران می کنند.

وی اعلام کرد: این انفجار پیام تروریستی جدیدی علیه ما ،جریان المستقبل و چهارده مارس بود.تروریستها به دنبال حذف آزادگان لبنانی هستند.محمد شطح شاخه ای بزرگ از درخت رفیق حریری بود که بر زمین افتاد و قلب ما را به درد آورد.

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان نیز گفت: جنایات ترور محمد شطح با هدف ایجاد بحران در لبنان و در راستای تبدیل کشور به عرصه تقابل سیاسی وامنیتی و فتنه افکنی میان طوایف و مذاهب است.همه باید هوشیار باشند.

تمام سلام نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان نیز گفت: جنایت ترور محمد شطح اقدامی تروریستی با هدف ایجاد بی ثباتی و فتنه افکنی میان لبنانی هاست.

وی افزود: محمد شطح لبنانی اصیل و میانه رو بود  که از هیچ اقدامی برای تحقق آشتی ملی فروگذاری نمی کرد.این یک فاجعه بزرگ ملی است و نشان دهنده این است که لنبان هنوز در معرض توطئه و فتنه افکنی قرار دارد.

تمام سلام از همه نهادهای امنیتی و قضایی لبنان خواست که نهایت تلاش خود را برای شناسایی عاملان این جنایت به کار گیرند.علت این حادثه دودستگی و اختلاف میان لبنانی هاست.

محمد رشید قبانی مفتی کل لبنان نیز ترور محمد شطح را سرآغاز جنگ و ویرانی در این کشور دانست و افزود: در این لحظات دشوار تاریخ لبنان باید در راستای نجات این کشور اقدام موثری انجام دهند زیرا کل لبنان در معرض بحران قرار می گیرد.

از سوی دیگر اتحادیه عرب نیز با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن ترور محمد شطح وزیر دارایی سابق لبنان از همه گروههای لبنانی خواست که خویشتندار باشند.

این در حالی است که منابع امنیتی لبنانی با اشاره به افزایش کشته و زخمی شدگان این انفجار اعلام کردند: انفجار ناشی از خودرو مسروقه ای بوده است که به در آن 50 تا60 کیلوگرم مواد منفجره جاسازی شده بود.

ولیام هیپ وزیر خارجه انگلیس نیز در واکنش به این انفجار گفت: اخبار دردناکی از بیروت به ما رسیده است ما با لبنانی ها و خانواده قربانیان ابراز همدردی می کنیم.

میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان نیز این انفجار را محکوم و اعلام کرد: این اقداماتی زبونانه است که عزم لبنانی ها برای حمایت از کشورشان را بیشتر می کند.

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان نیز اعلام کرد: ما این ترور را محکوم می کنیم زیرا شخصیت سیاسی و دانشگاهی میانه رو را هدف قرار داد.وی به گفتگو و عقل و منطقه و حق اختلاف دیدگاه پایبند بود.اقدامات خشونت بار جز افزایش مشکلات و ویرانی و زیان به کشور نتیجه دیگری در بر ندارد.

از سوی دیگر فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در تماس با همتای لبنانی خود ضمن ابراز انزجار از این جنایت ترور محمد شطح از همه لبنانی ها خواست که همبستگی با یکدیگر داشته باشند.