تحولات آسیا/

تاکید چین بر توقف خشونتها در سودان جنوبی/ احتمال بروز جنگ در شبه جزیره کره

آسیا اقیانوسیه

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: تاکید چین بر توقف خشونتها در سودان جنوبی، احتمال بروز جنگ در شبه جزیره کره و ادامه عملیات ژاپن در سودان جنوبی از جمله خبرهای مربوط به قاره آسیا به شمار می رود.

چین

جانگ مینگ معاون وزیر خارجه چین امروز چهارشنبه در دیدار با دیپلماتهای چینی در پکن خواستار توقف خشونتها و درگیریها در سودان جنوبی و همکاری طرفین درگیر در خشونتها با جامعه بین الملل شد.

وی در ادامه بر انجام گفتگوهای مسالمت آمیز با هدف پایان دادن به خشونتها در سودان جنوبی و برقراری ثبات و آرامش در این کشور تاکید کرد و گفت: سودان جنوبی کشوری تازه تاسیس است که باید به فکر بازسازی و توسعه کشورش باشد تا دامن زدن به اختلاف ها و خشونتها.

شبه جزیره کره

خبرگزاری رسمی کره شمالی نیز با اشاره به دستور کیم جونگ اون رهبر این کشور برای تقویت آمادگی جنگی کشورش از احتمال بروز جنگ در آینده نزدیک همزمان با افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره در پی اعدام جانگ سونگ تائک دومین فرد قدرتمند کره شمالی خبر داد.

کیم جونگ اون در دیدار با اعضای یگان فرماندهی نیروهای مشترک 526 در بندر نامپو واقع در غرب کره شمالی دستور آمادگی جنگی نیروهای کشورش را داد و گفت: هر لحظه و بدون اطلاع قبلی ممکن است در شبه جزیره کره جنگ شود.

اعدام شوهر عمه کیم جونگ اون، رهبران نظامی آمریکا و کره جنوبی را نگران کرده است و مقامات این کشور بارها درباره احتمال انجام اقدامات تحریک آمیز و بی ثباتی و ناامنی در شبه جزیره کره هشدار داده اند.

در همین حال پارک گئون های رئیس‌ جمهوری کره جنوبی در جریان سفر خود به یکی از پست‌ های نگهبانی خط مقدم با تاکید بر لزوم آمادگی امنیتی نیروها اعلام کرده است وضعیت کنونی مرزها تهدیدآمیز بوده و باید به دقت رفتار کره شمالی را تحت نظر داشت و به آن پاسخ داد.

جانگ سونگ تائک مدتها به عنوان مرد شماره دو کره شمالی به شمار می رفت و هنگام واگذاری قدرت به کیم‌ جونگ اون٬ همراه و کمک او بود که در نهایت به خاطر فساد، فحشا، سوء مدیریت سیستم مالی کشور، و قاچاق مواد مخدر اعدام شد.

خبرگزاری شینهوا نیز در گزارشی نوشت: با وجود تلاشهای چندجانبه با افزایش تنشها در شبه جزیره کره تردیدهای زیادی درباره ازسرگیری مذاکرات شش جانبه وجود دارد.

ژاپن

سخنگوی دولت ژاپن امروز چهارشنبه اعلام کرد این کشور همچنان به عملیات صلح بانان سازمان ملل در سودان جنوبی پیوسته و برای برقراری ثبات و امنیت در این کشور کمک می کند.

ارتش ژاپن مهمات مورد نیاز نظامیان اعزامی کره جنوبی به سودان جنوبی را تامین می کند. وزارت دفاع ژاپن با اعلام این مطلب از این تصمیم به عنوان تلاش دولت "شینزو آبه" برای افزایش همکاری های بین المللی یاد کرد.

بر این اساس، ارتش ژاپن برای نخستین بار پس از جنگ جهانی دوم به نظامیان یک کشور دیگر در ماموریت خارجی کمک تسلیحاتی می کند. این اقدام در پاسخ به درخواست سازمان ملل برای پشتیبانی از نظامیان کره جنوبی که در چارچوب نیروهای حافظ صلح این سازمان به سودان جنوبی اعزام می شوند، انجام می شود.

این در حالی است که در دومین دوره نخست وزیری آبه در ژاپن، تنشهای به وجود آمده در دریای چین شرقی سبب پر رنگ تر شدن فعالیت نظامی این کشور در منطقه شده است. گفتنی است همکاری های نظامی توکیو و سئول در ماه های اخیر نیز در همین راستا ارزیابی می شود.