تحولات روسیه/

انتقاد لاوروف از سیاست ضد روسی شرکای اروپایی/ مسکو سه ماهواره نظامی پرتاب کرد

آمریکا اروپا

ناکارامد خواندن سیاست ضد روسی شرکای اروپایی مسکو از سوی وزیر خارجه روسیه، پرتاب سه ماهواره نظامی و خریداری سه میلیارد دلار اوراق قرضه اوکراین از جمله خبرهای مرتبط با روسیه به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرگئی لاوروف در گفتگو با شبکه تلویزیونی راشا تودی اعلام کرد کشورهای عضو ناتو روحیه ضد روسی از خود نشان داده و ترس دوران جنگ سرد همچنان در وجود آنها حاکم است، این در حالی است که چنین سیاستی ناکارآمد و کوتاه فکرانه است.

وی افزود: مسکو در پی همکاری با کشورهای همسایه و همچنین گسترش روابط با تمام این کشورها است، اما زمانی که این کشورها در قالب کشورهای ناتو گردهم می آیند، موجی از روحیه ضد روسی در وجود آنها دیده می شود.

لاوروف تاکید کرد: مسکو در پی تقویت شورای روسیه-ناتو و اعتماد متقابل است که در روابط اوراسیایی کمبود آن احساس می‌شود.

خبر دیگر اینکه "دمیتری زیمین"سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد این کشور سه ماهواره نظامی به نامهای "کوسموس ـ 2488"، "کوسموس ـ 2489" و "کوسموس ـ 2490" را ساعت 6:16 دقیقه به وقت مسکو از پایگاه فضایی پلستسک به فضا پرتاب کرد و هم اکنون به مدارهای زمین رسیده اند.

مرکز فضایی خرونیچف موشک ماهواره بر "روکوت" را طبق موشک بالستیکی قاره پیمای "ار اس ـ 18" ساخته و  طراحی کرده است که اولین بار در سال 2000 از پایگاه فضایی پلستسک به فضا پرتاب شد.

آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به اظهارات دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه درباره حمایت مسکو از اقتصاد کی یف پرداخته و می نویسد: روسیه اوراق قرضه اوکراین به ارزش سه میلیارد دلار را با هدف حمایت از اقتصاد کشور همسایه خود خریداری کرده است.

تصمیم مدودف در حالی است که اوکراین از 21 نوامبر (30 آبان) و بعد از تصمیم دولت برای تعلیق گفتگوها با اتحادیه اروپا صحنه تظاهرات مردمی بوده و اروپایی ها معتقدند تصميم کی يف تحت فشار روسيه صورت گرفته است.