روزنامه "زوددویچه":

مقاله ای که از روحانی منتشر کردیم بر پایه یکی از سخنرانی های او بود

حسن روحانی،روزنامه زوددویچه

«مقاله‌ای که زوددویچه منتشر کرده، مقاله‌ای است که از ""پروژه سندیکا" (project syndicate) گرفته که آژانسی است با دفاتری در نیویورک و پراگ. پروژه سندیکا این مقاله را در سراسر جهان عرضه کرده و حق انتشار آن در آلمان را روزنامه زوددویچه داشته است.»

روزنامه "زوددویچه" در صفحه دوم شماره روز دوشنبه خود مقاله‌ای را به قلم حسن روحانی با عنوان "اسلام بمب اتم را ممنوع کرده است" در ستون "نگاه بیرونی" منتشر کرد. لب کلام روحانی در مقدمه مقاله به این صورت آمده است: «در منطقه‌ای نامطمئن ایران می‌تواند به برقراری صلح کمک کند. اما غرب باید به نقش این کشور در آنجا احترام بگذارد.»
دتلف اسلینگر، دبیر روزنامه "زوددویچه"، در مصاحبه با دویچه وله گفت: «مقاله‌ای که زوددویچه منتشر کرده، مقاله‌ای است که از ""پروژه سندیکا" (project syndicate) گرفته که آژانسی است با دفاتری در نیویورک و پراگ. پروژه سندیکا این مقاله را در سراسر جهان عرضه کرده و حق انتشار آن در آلمان را روزنامه زوددویچه داشته است.»
"پروژه سندیکا" سازمانی غیرانتفاعی و بین‌المللی است که مخارج خود را از طریق کمک‌های مالی اعضای خود تامین می‌کند. بیش از ۴۳۰ روزنامه و مجله در ۱۵۰ کشور جهان عضو این سازمان هستند. اعضای این سازمان در آلمان در کنار "زوددویچه" از جمله "هندلزبلات"، "دی ولت" و "ویرتشافتز وخه" هستند. "پروژه سندیکا" سالانه صدها تفسیر و مقاله را به ۸ زبان عرضه می‌کند که توسط دانشمندان، سیاستمداران و فعالان سیاسی نوشته شده‌اند. این سازمان خدمات خود را به طور مجانی در اختیار کشورهای به لحاظ مالی ضعیف می‌گذارد.
اشتفان کورنلیوس، رئیس بخش سیاست خارجی روزنامه "زوددویچه"، به دویچه وله گفت: «این مقاله بر پایه یکی از سخنرانی‌های حسن روحانی است. متن آن را "پروژه سندیکا" برای عرضه به روزنامه‌های عضو این سازمان آماده کرده است. پروژه سندیکا در تاریخ ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) اجازه مقامات ایرانی را برای تهیه متنی براساس سخنرانی آقای روحانی کسب کرده است. بنابراین، این مقاله فقط برای انتشار در زوددویچه نوشته نشده و در ضمن موافقت دفتر ریاست جمهوری همراه آن است.»
اشتفان کورنلیوس افزود که نمی‌تواند تکذیب مقام ایرانی در این باره را توضیح دهد.
کد N25353