آمریکا در حال عبور از ضرب‌الاجل امضای معاهده امنیتی با افغانستان است

مقامات آمریکایی می‌گویند دولت اوباما در حال تسلیم شدن در مقابل درخواست‌های حامد کرزای و عقب نشینی از هشدارهای خود درخصوص خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان در صورت عدم امضای معاهده امنیتی تا 31 دسامبر 2013 است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، در حالی که حدود یک هفته تا پایان سال جاری میلادی باقیمانده است، به گفته مقامات آمریکایی و افغانستان دولت باراک اوباما در حال عقب نشینی از ضرب‌الاجل 31 دسامبر برای امضای معاهده امنیتی با افغانستان به منظور حضور سربازان آمریکایی در این کشور پس از سال 2014 است؛ هرچند دولت آمریکا همچنان درخصوص امکان خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان در صورت تاخیر امضای این معاهده هشدار می‌دهد.

این تصمیم تایید تلویحی مساله‌ای است که در کابل و واشنگتن کاملا مشخص است و آن این است که هشدارها و یا توجیهات آمریکا نتوانسته حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان را مجبور به تبعیت از چارچوب زمانی تحمیل شده از سوی آمریکا سازد.

این موضوع پس از چند هفته هشدار از سوی مقامات بلند پایه دولت آمریکا از جمله سوزان رایس، مشاور امنیت ملی این دولت در خصوص خروج کامل آمریکا در افغانستان، یک "شرمندگی" محسوب می‌شود.

چنین اقداماتی از سوی آمریکا به جای آنکه حامد کرزای را وادار به کاری سازد ظاهرا این احساس را در وی تقویت کرده که در صورت رد درخواست‌های آمریکا توسط وی مقامات آمریکایی از تقاضاهایشان عقب نشینی خواهند کرد. این درسی است که حامد کرزای در 12 سال گذشته به خوبی فرا گرفته است.

یک مقام آمریکایی که نام خود را فاش نساخت، گفت: همچنان برنامه‌ریزی برای خروج به صورت بالقوه نهایی در سال 2014 در دست اقدام است و همچنان این امکان کاملا واقعی است اما اگر ما خواهان یک معاهده هستیم باید صبر کنیم. مساله این است که دولت آمریکا تا چه زمانی صبر خواهد کرد.

مقامات آمریکایی در مصاحبه‌های اخیر خود تلاش داشته‌اند تا هیچ گونه ضرب‌الاجل جدیدی را برای معاهده امنیتی با افغانستان پیشنهاد ندهند و تنها با کاربرد الفاظ مبهم درباره چارچوب زمانی که به سال جدید میلادی نیز کشیده خواهد شد، صحبت کردند.

این مقامات همچنین گفته‌اند که ترجیح دولت آمریکا رسیدن به توافقی با دولت افغانستان است که اجازه به حضور یک نیروی کوچک آمریکایی در این کشور در کنار برخی سربازان اروپایی به منظور مشاوره و آموزش به سربازان و پلیس افغانستان را دهد.

مقامات آمریکایی اظهار داشتند که از این جهت خواهان امضای سریعتر معاهده با افغانستان هستند تا به هم‌پیمانان اروپایی که ظرفیت لجستیکی ضعیف‌تری نسبت به آمریکا دارند، اجازه برنامه‌ریزی برای تمدید ماموریت در افغانستان دهند. آن‌ها تاکید کردند که هرچه بیشتر برای امضای این معاهده صبر کنند حمایت‌ها از کسانی که در دولت آمریکا خواهان خروج کامل از افغانستان هستند بیشتر خواهد شد.

همزمان با وضعیت نامشخص این معاهده تمرکز مقامات کابل به مذاکرات درخصوص یک توافق همراهی که اجازه به حضور نیروهای دیگر کشورهای ناتو نظیر ایتالیا و آلمان در افغانستان را دهد، معطوف شده است.

چندی پیش ائتلاف ناتو آغاز این مذکرات را در بیانیه‌ای اعلام کرد اما به گفته مقامات غربی لحن این بیانیه محتاطانه بوده تا جلوی صحبت حامد کرزای در خصوص کنار گذاشتن آمریکایی‌ها و تلاش برای همکاری‌های صرف با همپیمانان اروپایی آمریکایی‌ها را بگیرد. این ایده‌ای است که پیشتر کرزای در نشست با مقامات غربی مطرح کرده است.

انتهای پیام

کد N24545