فرانسوی‌ها تنش ایجاد شده با الجزایر را تمام شده می‌دانند

الجزاير,فرانسه

دولت فرانسه اعلام کرد، تنش‌ها بر سر طعنه نابجای رئیس‌جمهوری این کشور در مورد الجزایر برطرف شده و قانونگذاران فرانسوی بر این باور هستند که روابط با الجزایر بهتر از این نبوده است.

دولت فرانسه اعلام کرد، تنش‌ها بر سر طعنه نابجای رئیس‌جمهوری این کشور در مورد الجزایر برطرف شده و قانونگذاران فرانسوی بر این باور هستند که روابط با الجزایر بهتر از این نبوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این مناقشه و تنش پس از آن صورت گرفت که فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه در سخنرانی خود در جمع نمایندگان یک گروه یهودی با کنایه گفته بود: خوشحالیم که مانوئل والس (وزیر کشور فرانسه) سالم و سلامت از الجزایر بازگشته است!

این اظهارات خشم و عصبانیت گسترده الجزایری‌ها را برانگیخت و آن‌ها در روزنامه‌های خود به این مساله اشاره کردند.

دفتر اولاند روز یکشنبه اعلام کرد، اظهارات رئیس‌جمهوری فرانسه موضوع یک مناقشه "بی‌پایه و اساس" است و اولاند از اینکه اظهاراتش به این نحو تعبیر شده، مراتب تاسف خود را ابراز داشت.

بنا بر گفته‌ یک منبع دولتی الجزایری، اولاند روز دوشنبه با عبدالعزیز بوتفلیقه، همتای الجزایری‌اش تماس تلفنی داشته است.

سخنگوی دولت فرانسه گفت: این مساله پایان پذیرفته و من معتقدم آنچه که باید،‌ گفته شده است.

وزیر کشور فرانسه نیز که هم‌اکنون در مادرید به سر می‌برد، اعلام کرد که طعنه نابجای اولاند درباره الجزایر، مساله‌ای است که پایان یافته و هیچ خطری وجود ندارد.

همچنین برونو لورو، یکی از قانونگذاران ارشد حزب سوسیالیست اولاند در مصاحبه‌ای رادیویی گفت، به‌رغم عصبانیت دولت الجزایر، روابط میان فرانسه با این کشور آفریقایی بهتر از این نبوده است.

وزیر کشور الجزایر نیز در ابتدای امر، طعنه نابجای اولاند را "غیرقابل بخشش" خواند و گفت، این اظهارات باعث می‌شود تا سال 2013 میلادی پایان خوشی نداشته باشد اما وی بعدا اعلام کرد که با عذرخواهی رئیس‌جمهوری فرانسه راضی شده است.

فرانسه و الجزایر روابط خوبی با یکدیگر دارند اگر چه پس از جدایی الجزایر از پاریس جنگ 1954 تا 1962 باعث شد تا 1.5 میلیون الجزایری کشته شوند. همچنین اولاند که محبوبیتش در میان رهبران مشهور و مردمی در تاریخ مدرن فرانسه به پایین‌ترین حد خود رسیده،‌ به دلیل طعنه بی‌جای خود با انتقادهایی در داخل فرانسه مواجه شده است.

رهبر چپ‌گرای افراطی فرانسه نیز اعلام کرد، طعنه اولاند، "تهوع‌آور" است. همچنین یکی از مقام‌ها از حزب اصلی مخالف راست میانه فرانسه گفت که اظهارات اولاند "بی‌ارزش و کاملا نسنجیده" بود.

انتهای پیام

کد N24288