استعفای وزیر کشور ترکیه/ معترضان برکناری دولت اردوغان را خواستار شدند

در حالی که وزیر کشور ترکیه استعفای خود را به نخست‌وزیر این کشور ارائه داد، صدها تن از تظاهرکنندگان خواهان برکناری دولت اردوغان شدند.

در حالی که وزیر کشور ترکیه استعفای خود را به نخست‌وزیر این کشور ارائه داد، صدها تن از تظاهرکنندگان خواهان برکناری دولت اردوغان شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، "معمر گولر"، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که استعفای خود را به رجب طیب اردوغان ارائه داده و منتظر پاسخ وی است.

گولر همچنین تاکید کرد که فرزندش از هرگونه اتهام فساد مالی مبرا است.

اخیرا سیستم قضایی ترکیه حکم تهدید پیگرد قرار دادن 24 تن از جمله فرزندان وزیر کشور و وزیر اقتصاد ترکیه را به اتهام فساد مالی صادر کرد.

قرار بود اردوغان طی هفته جاری کابینه خود را ترمیم کند اما به دنبال بوجود آمدن این بحران سیاسی نخست وزیر ترکیه مجبور است تغییرات گسترده‌تری در کابینه خود ایجاد کند.

اردوغان همچنین خواهان بستن هرچه سریعتر این پرونده و تبرئه کسانی که اتهامشان ثابت نشده، شد.

نخست‌وزیر ترکیه همچنین پیشتر حدود 50 تن از روسای پلیس ترکیه را در واکنش به دست داشتن آن‌ها در بازداشت ده‌ها تن از نزدیکان حزب عدالت و توسعه برکنار کرد. چرا که معتقد بود این بازداشت‌ها توطئه‌ای علیه حزب وی به شمار می‌آید.

از سوی دیگر نیروهای پلیس ترکیه برای متفرق کردن تظاهرکنندگان که در اعتراض به پرونده فساد مسئولان بلندپایه این کشور به خیابان آمده بودند، به خشونت متوسل شد.

صدها تن از تظاهرکنندگان با تجمع در میدان کادیکوی خواهان برکناری دولت اردوغان شد.

انتهای پیا

کد N23457