غرضی: اجرای درست قانون، تعامل با اقلیت‌های دینی را بهبود می‌دهد

قانون,محمد غرضي,اقليت‌ها ديني و مذهبي

سیدمحمد غرضی با اشاره به برخی مشکلات پیروان ادیان توحیدی در کشور، عمل به قانون را راهی برای تعامل بهتر با این اقشار دانست و گفت: قانون و مقررات حکومتی نباید هیچگاه به صورت تبعیض‌آمیز اجرا شود.

سیدمحمد غرضی با اشاره به برخی مشکلات پیروان ادیان توحیدی در کشور، عمل به قانون را راهی برای تعامل بهتر با این اقشار دانست و گفت: قانون و مقررات حکومتی نباید هیچگاه به صورت تبعیض‌آمیز اجرا شود.

غرضی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: ادیان مختلفی در این کشور هزاران سال زندگی کرده‌اند و ما با آنها هیچگونه برخوردی نداشته‌ایم و همواره در تعامل بوده‌ایم؛ در نتیجه اگر طبق قانون اساسی با آنها رفتار و از برخورد تبعیض‌آمیز با آنها جلوگیری شود، می‌توانیم با آنها تعامل بسیار خوب و سازنده‌ای داشته باشیم.

وی اضافه کرد: چنانچه حقوق عامه مردم رعایت شود و تبعیضی میان مردم اعمال نشود، پیروان همه ادیان الهی می‌توانند در تحکیم فضای همدلی در جامعه تاثیرگذار باشند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه "تبعیض هم در شرع و هم در فقه و هم در قانون اساسی امری مذموم است"، افزود: آنچه در داخل کشور موجب ایجاد برخی مشکلات یا احساس تبعیض می‌شود، این است که یا مقررات تبعیض‌آمیز است یا اینکه مجریان تخطی کرده‌اند. اگر دولت بخواهد اجماعی میان اقلیت‌ها بوجود آورد، باید نسبت به مشکلات موجود واکنش مناسبی از خود نشان دهد.

غرضی با انتقاد از اجرای نادرست برخی قوانین، گفت: آنچه من در طول عمرم دیده‌ام این است که تبعیض همواره در مرحله اجراست که بوجود می‌آید و اجرای قانون اساسی گاه به دست افرادی است که مطابق رأی خویش عمل می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه "یکی از اولویت‌های اصلی کشور، اصلاح قوانین و مقررات است"، خاطرنشان کرد: در حال حاضر یکی از واجبات اصلی کشور این است که قوانین و مقررات به‌گونه‌ای تنظیم شود که شامل هیچگونه تبعیضی در بین اقشار مختلف نباشد. همچنین مجریان این قوانین باید متعهد به اجرای مقررات بصورت غیرتبعیضی باشند.

غرضی در پایان با تاکید بر اینکه "در حال حاضر کشور ایران از اعتبار بسیار بالایی در سطح جهانی برخوردار است"، افزود: دولت ایران به دلیل رأی 73 درصدی مردم در انتخابات اخیر، اکنون از اعتبار بسیار بالایی در سطح جهانی برخوردار است و اگر بتواند به حل مشکلات، تبعیض‌ها و سوءتفاهم‌ها بپردازد و یک پایگاه اجتماعی بسیار قوی برای خود درست کند، اعتبارش از وضعیت کنونی نیز بیشتر می‌شود.

انتهای پیام

کد N23425