بان کی‌مون خواهان پایان یافتن خشونت‌ها در سودان جنوبی شد

سودان جنوبي

دبیرکل سازمان ملل خواهان پایان دادن سریع به خشونت‌ها در سودان جنوبی شد و نسبت به آسیب‌پذیری ده‌ها هزار تن در این کشور هشدار داد.

دبیرکل سازمان ملل خواهان پایان دادن سریع به خشونت‌ها در سودان جنوبی شد و نسبت به آسیب‌پذیری ده‌ها هزار تن در این کشور هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در یک کنفرانس خبری در پایان سفر دو روزه خود به فیلیپین در شهر مانیل گفت: من تقاضا دارم همه رهبران سیاسی، نظامی و شبه‌نظامی دست از خصومت بردارند و به خشونت‌ها علیه غیرنظامیان پایان دهند.

وی از سالوا کر، رییس جمهوری سودان جنوبی و معاون اخراج شده و رقیب سیاسی وی یعنی ریک ماشار خواست برای خروج از این بحران راهی یافته و و به هوادارانشان دستور دهند سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

بان کی‌مون گفت: من از همه آن‌ها می‌خواهم تا هر آنچه که در اختیارشان است انجام دهند تا تضمین کنند هواداران آن‌ها پیامشان را بلند و واضح می‌شنوند.

دبیرکل سازمان ملل اضافه کرد: تداوم خشونت‌ها چه خشونت‌های قومی و چه دیگر خشونت‌ها کاملا غیر قابل پذیرش بوده و تهدیدی خطرناک را متوجه آینده کشور جوان آن‌ها می‌کند.

طی درگیری‌های شش روز گذشته میان هوادارن دو گروه سیاسی رقیب در سودان جنوبی دست‌کم 500 تن در پایتخت کشته شده‌اند.

سالوا کر، ماشار را متهم می‌کند به این که قصد داشته علیه دولت وی دست به کودتا بزند در حالی که ماشار این ادعا را رد می‌کند. ماشار نیز به نوبه خود سالوا کر را متهم می‌کند به این که دست به یک تصفیه سیاسی خونین زده است.

انتهای پیام

کد N22014