آغاز مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در سومین روز

سیاست خارجی,هسته ای

تهران- ایرنا- مذاکرات هیات های کارشناسی ایران و گروه 1+5 در سومین روز این مذاکرات برای تعیین ساز و کار اجرایی برنامه اقدام مشترک لحظاتی پیش در شهر ژنو سوئیس آغاز شد تا طرفین گفت و گوهای خود را ادامه دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دور تازه مذاکرات کارشناسی میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان از روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز شده است.

ریاست هیات کارشناسی ایران را «حمید بعیدی نژاد» مدیرکل سیاسی وامور بین الملل وزارت امور خارجه برعهده دارد و ریاست هیات کارشناسی 1+5 را «استفان کلمنت» دستیار ویژه «کاترین اشتون» (مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) برعهده دارد.

این مذاکرات در هتل اینترکنتیننتال، هتلی که مذاکرات هسته ای وزیران امور خارجه ایران و 1+5 نیز در آن برگزار می شد، برگزار می شود.

علاوه بر کارشناسان هسته ای، کارشناسان نفتی، بانکی و حمل و نقل نیز در تیم کارشناسی ایران حضور دارند.

پیش از این، طرفین مذاکرات خود را در 18 آذرماه در وین برای تعیین ساز و کار اجرایی توافقنامه ژنو آغاز کرده بودند که این مذاکرات به دلیل اقدام وزارت خزانه داری آمریکا در 21 آذرماه مبنی بر افزودن نام 19 فرد و شرکت به فهرست تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران متوقف شد و هیات ایرانی به تهران بازگشت.

به گفته «مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه طرفین به دنبال تعیین یک روز مشخص برای اجرایی کردن توافقنامه ژنو هستند.

این در حالی است که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز گذشته در واکنش به تلاش برخی سناتورها برای تصویب تحریم های بیشتر علیه ایران گفت: اگر اقعا بدنبال توافق با ایران هستیم، نباید تحریم جدید تصویب شود.

«جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد که اگر تحریم جدیدی در کنگره علیه ایران تصویب شود، اوباما آن را وتو خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران و 1+5 پس از بیش از یک دهه مذاکره درباره برنامه صلح آمیز ایران سوم آذرماه به توافق اولیه دست یافتند تا طرفین اقداماتی اعتماد ساز را در طول دوره 6 ماهه انجام دهند.

بر اساس این توافق غنی سازی 5/3 درصد ایران ادامه می یابد اما ایران فعالیت های خود در تاسیسات سوخت هسته ای نطنز،فردو و یا راکتور اراک را گسترش نخواهد داد.

همچنین تهران نیمی از اورانیوم موجود غنی شده 20 درصد خود را به صورت اکسید 20درصد برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ذخیره می کند و بقیه را به مواد کمتر از 5 درصد رقیق خواهد کرد.

بر اساس این توافق که سازمان تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران متزلزل می شود، حدود 20 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی و پتروشیمی ایران در طول دوره 6 ماه قابل دسترسی خواهد بود.

سیام(2)**9129**1572
کد N21422