اوباما:برخی اعضای کنگره برای رای آوردن، علیه ایران حرفهای تند می زنند

ایرنا نوشت:

 

باراک اوباما ˈ روز جمعه در نشست خبری در پاسخ به سئوالی درخصوص ادامه مذاکرات هسته ای ایران و گروه موسوم به 1+5 گفت: هرچند در مذاکرات ‍ژنو با موانع جدی مواجه شدیم ولی درهمین مذاکرات به اندازه 10 سال گذشته پیشرفت داشته ایم.

 

وی با دفاع از ادامه مذاکرات هسته ای با کشورمان افزود : ما این گفتگوها را با ایران ادامه می دهیم و امیدواریم ایرانی ها در مسیر اعتماد سازی و شفافیت جامعه جهانی حرکت کنند.

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه تمام گزینه ها در خصوص پرونده هسته ای ایران روی میز است ادامه داد : ترجیح من این است که به نحوی دموکراتیک این موضوع را حل کنیم .

اوباما با اشاره به موافقت شهروندان آمریکایی بر حل پرونده هسته ای ایران از طریق گفتگو و مذاکره خاطر نشان کرد : ما در گفتگوچیزی را از دست نمی دهیم و آمریکایی ها هم دوست دارند این موضوع به روشی دیپلماتیک حل شود.

وی گفت : ما طی 6ماه آینده از طریق بازرسان آ‍ژانس هسته ای دست یابی بیشتری به مراکزغنی سازی و سایت های هسته ای ایران خواهیم داشت و ایرانی ها هم می دانند باید در مسیر شفاف سازی گام بردارند.

رئیس جمهور آمریکا با انتقاد شدید از برخی زمزمه ها در کنگره آمریکا مبنی بر افزایش تحریم ها علیه ایران افزود : الان زمان آن نیست که کنگره تحریم های بیشتری علیه ایران وضع کند چرا که این تصمیم سبب عقب رفت مذاکرات و راهی خواهد شد که تاکنون طی کرده ایم.

اوباما تصریح کرد : اگر مذاکرات به نتیجه نرسد آنگاه می توان تصمیم گیری در این خصوص انجام خواهد داد.

وی ادامه داد : البته من می دانم برخی قانون گذاران در کنگره برای اینکه مجددا در انتخابات رای بیاورند باید مواضع تندتری علیه ایران بگیرند ولی واقعا الان زمان افزایش تحریم ها علیه ایران نیست و باید اجازه داد مذاکرات با ایران ادامه یابد .

وی گفت : برخی ها می گویند باید ˈشمشیر داموکلسˈ را بالای سر ایران نگه داشت ولی آنچه مهم است اینکه ایرانی ها هر ماه میلیاردها دلار از سود فروش نفت خود را از دست می دهند و آنها خود هم این را می دانند.

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه براساس توافق ژنو تحریم ها علیه ایران به شکل گسترده و معناداری کم نشده است افزود: اگر ایرانی ها شفافیت لازم را انجام ندهند می توانیم یک روزه تحریم های شدیدتری را علیه آنها انجام دهیم و فکر می کنم ایرانی ها هم خود این را می دانند.

1717

کد N20620