خودورکوفسکی به آلمان رفت

ایسنا نوشت:

میخائیل خودورکوفسکی، میلیاردر سابق نفتی پس از یک دهه حبس از زندان آزاد شد اما ساعاتی پس از آن به مقصد آلمان پرواز کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته می‌شود مادر خودروکوفسکی که به بیماری سرطان مبتلاست در آلمان تحت درمان است و او به همین دلیل به آلمان می‌رود.

خبر آزادی خودروکوفسکی پس از آن اعلام شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز گذشته وعده بخشش او را در رسانه ها مطرح کرد.

پوتین روز پنجشنبه حکم آزادی او را بر اساس اصول انساندوستانه امضا کرد.

به گزارش بی.بی.سی رئیس جمهوری روسیه گفت که خودورکوفسکی از او تقاضای عفو کرده بود زیرا مادرش مریض است.

میخائیل خودورکوفسکی، رییس سابق شرکت عظیم نفتی یوکوس، پس از آنکه به احزاب مخالف دولت کمک‌های مالی ارائه کرد، به جرم فرار مالیاتی و دزدی به زندان افتاد و یک دهه در حبس به سر برد.

خودورکوفسکی که روزی ثروتمندترین فرد در روسیه بود، کمی پس از آنکه حکم آزادی اش توسط پوتین امضا شد، آزاد شد.

عفو او پس از آن ممکن شد که نمایندگان پارلمان روسیه حمایت خود را از طرح بخشش ۲۰ هزار زندانی اعلام کردند.

مسئولان زندان به خبرگزاری اینترفاکس گفتند که او ساعت ۸:۲۰ پنجشنبه به وقت گرینویچ از اردوگاه کار اجباری در سگژا آزاد شد.

خودورکوفسکی در ۲۰۱۰ به اتهام دزدی نفت و پولشویی متهم و محکوم شد. وی در سال ۲۰۰۳ به جرم فرار از تعهدات مالیاتی به زندان افتاده بود.

تحلیلگران روز گذشته از این که پوتین عفو رقیب سیاسی سابق خود را اعلام کرد، غافلگیر شدند.

به گفته آنها پوتین می‌خواهد تا پیش از آغاز دور تازه رقابت‌های المپیک زمستانی در فوریه، انتقادهای بین‌المللی نسبت به نقض حقوق بشر در این کشور را کاهش دهد.

وکیل خودورکوفسکی در بیانیه‌ای که در وبسایت او منتشر شده نوشته آنها درباره آنکه درخواست عفو از سوی موکل او انجام شده یا نه، اظهار نظر نمی‌کنند.

این در حالی است که دیروز، پس از اعلام این خبر وکلای او گفته بودند که هیچ درخواستی از سوی خودورکوفسکی برای عفو انجام نشده است.

رئیس سابق شرکت عظیم نفتی یوکوس که اکنون منحل شده، بارها گفته بود که او هیچ‌وقت از پوتین درخواست عفو نخواهد کرد زیرا این اقدام به مثابه اقرار به گناه است.

روزنامه کامرسانت روسیه امروز بدون ذکر منبع نوشته است که خودورکوفسکی از بیم آنکه برای بار سوم محاکمه شود، تصمیم گرفت که تقاضای عفو کند.

5252

کد N20486