ظریف در برنامه گفتگوی ویژه خبری؛

آمریکا برای رئیس خزانه داری اش فکری بکند / این آقا مذاکرات را خدشه دار می کند/ درخواست بان کی مون از ایران برای حضور در ژنو2

سیاست خارجی , محمد جواد ظریف

وزیرامورخارجه کشورمان گفت: آمریکا باید برای افرادی در دولت آمریکا واقع بینی ندارند چاره اندیشی کند چرا که در غیر این صورت مذاکرات با رفتار این افراد خدشه دار می شود.


به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان در ارائه گزارش 100 روزه وزارت امورخارجه در برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به این سئوال که مهمترین و برجسته ترین کارکرد وزارت امورخارجه طی 100 روز گذشته چه بوده است بیان کرد: در 100 روز گذشته در سطح بین المللی دستاورد عمده ای که در حوزه سیاست خارجی به دلیل مقاومت مردم و انتخاب هوشمندانه آنها در انتخابات خردادماه شاهد بودیم شکستن تصویری بود که بدخواهان مردم ، کشور و انقلاب برای خدشه دار کردن جمهوری اسلامی تدارک دیده بودند.

وی افزود: شاید در سالهای گذشته در روابط بین المللی از دید ناظران بین المللی در کشورهای غربی و جهان اسلام در چنین مدت کوتاهی امکان اینکه یک راه درازی که سرمایه گذاری بسیاری در مورد آن شده و تلاش زیادی صورت گرفته بود که به دروغ هراس و نگرانی نسبت به جمهوری اسلامی در سطح منطقه و جهان ایجاد کرده بودند که آثار آن را هنوز می بینیم برطرف شود بی سابقه بوده است.

ظریف گفت: رژیم صهیونیستی هر روز یک دروغ افکنی و هراس جدید ایجاد می کند چرا که فکر می کند یک هراسی را که سالها برای آن برنامه ریزی کرده که بتواند به قدرتمند ترین کشور اسلامی ضربه بزند فرو ریخته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: این بزرگترین دستاوردی است که با تلاش مردم، درایت رهبری و هدایت ریاست محترم جمهوری به آن دست پیدا کردیم و در پایان 100 روز یکی از برجسته ترین نمایه های این موفقیت با توافق اولیه در ژنو در قالب یک برنامه اقدام مشترک شکل گرفت که انشاءالله باز هم با همدلی ، همسویی و همکاری داخلی بتوانیم مراحل دشوارتر مسیر را پیش ببریم و حرکتی را شروع کنیم که نتیجه آن هم حفظ حقوق مردم ایران و هم حفظ رفاه و معیشت آنها باشد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که برنامه اقدام مشترک در سایر کارهای وزارت امورخارجه به دلیل اختلاف طولانی ایران و غرب حول پرونده هسته ای که بسیار مهم بوده سایه افکنده اما شاهدیم که همچنان برخی از طرفهای غربی به ویژه آمریکا نوع برداشت متفاوت از ایران و سایر کشورها و حتی خانم اشتون و روسیه و چین داشته اند، گفت: در عالم سیاست مخصوصا در آمریکا بسیاری از نگرانی های داخلی سیاست را شکل می دهد.

ظریف با اشاره به اینکه آمریکایی ها یک عبارت دارند که می گویند همه سیاست ها داخلی است اظهار داشت: بیشتر نگرانی آمریکایی ها پاسخگویی به فشار داخلی است که به آن معنا نیست که مردم آمریکا چنین نگرانی دارند.

وزیرامورخارجه تصریح کرد: نظرسنجی ها در آمریکا نشان می دهد که تا 5 ماه قبل 90 درصد مردم آمریکا فکر می کردند تنها راه برخورد با مردم ایران برخورد نظامی است که البته اشتباه می کردندبا این مردم نمی توان برخورد نظامی کرد و آمریکا نیز در برخوردهای نظامی موفق نبوده است.

وی افزود: امروز بیش از 67 درصد مردم آمریکا اعتقاد دارند موضوع ایران از طریق مذاکره حل می شود مقامات آمریکا با توجه به فشارهای قدرت که وارد می شود و البته تعداد کمی هم هستند می خواهند از طریق رعب و وحشت رسانه ای حرف خود را پیش ببرند و حرفهایی می زنند که آن فضا را آرام کند.

وزیرامورخارجه تاکید کرد: البته در همان صحبت ها نیز می توانیم ببینیم که رگه هایی از واقع بینی وارد گفته های مقامات آمریکا می شود.

ظریف با اشاره به سخنرانی اوباما در مرکز سابان که یک میلیاردر آمریکایی و صهیونیستی آن را تاسیس کرده اظهار داشت: این مصاحبه در اخبار داخلی پوشش خوبی گرفت اما پوشش داخلی مربوط به تکرار حرفهای گذشته آمریکا بود ولی آنچه دنیا به آن توجه کردند این بود که اوباما برای اولین بار در پاسخ به سئوال یک صهیونیست که چرا اجازه غنی سازی به ایران می دهی اعتراف کرد اگر به اختیار من بود می خواستم یک پیچ و مهره از برنامه هسته ای ایران باقی نماند اما برنامه هسته ای در ایران تبدیل به واقعیت شده است.

وی افزود: آنها با لفاظی تلاش می کنند نگرانی های داخلی را حل کنند که این آن معنا نیست که رفتار آمریکا قابل قبول است من فکر می کنم اینکه آمریکایی ها آمده اند سر میز مذاکره نشسته اند و برنامه غنی سازی ایران را به عنوان یک واقعیت پذیرفتند در حالی که در مقررات آمریکا که مربوط به 60 سال قبل است یک بند طلایی وجود دارد که بر اساس آن آمریکا با هر کشوری که قرارداد هسته ای دارد من جمله رژیم شاه ذکر می کندکه طرف مقابل نباید غنی سازی داشته باشد.

وزیرامورخارجه تاکید کرد: دولت آمریکا تنها برای چند کشور به عنوان حق از جمله هند این واقعیت را پذیرفته آمریکایی ها پذیرفته اند که برنامه هسته ای ایران یک واقعیت است.

ظریف گفت: درست که آمریکایی ها این مسئله را پذیرفته اند اما هنوز در گفتمان فکر می کنند از روش های تحریم و فشار می توانند سیاست خود را پیش ببرند. هنوز در داخل دولت آمریکا افرادی مانند رئیس خزانه داری هستند که حتی رگه های واقع بینی را در آنها نمی بینیم و دولت آمریکاباید در این مورد چاره کند اگر نه مذاکراتی که می خواهد مقداری از بی اعتمادی را برای مردم ایران کاهش دهد با رفتار این آقا و بعضی افراد دیگر دولت آمریکا خدشه دار می شود.

وی تاکید کرد: آنچه باید به آن توجه کنیم مجموعه طیف خاکستری است که نه به خواست آمریکا بلکه به دلیل مقاومت و حضور مردم ایران در انتخابات ایجاد شده که آنها با فشار، ارعاب و تهدید نمی توانند با مردم ایران برخورد کنند، راه برخورد با مردم ایران همانطور که بارها در گفتگوی رسمی، مذاکرات و... اعلام کرده ام راهی به جز احترام نیست. ما مردمی هستیم که یاد گرفتیم روی پای خود بایستیم به خود متکی باشیم و تنها قدرت بزرگ را خداوند می دانیم.

وی تاکید کرد: اگر کسی بخواهد با ما تعامل کند باید بیاموزد که با مردم ایران با زبان احترام و برابری صحبت کند. ما فقط از موضع برابر صحبت می کنیم شاید برای بعضی ها  که کشورهای  قدرتمند در دنیا هستند پذیرش این امر دشوار باشد اما این درس از مردم ایران به یادگار می ماند.

وزیر خارجه در بخش دیگری از سخنانش درخصوص تحولات سوریه اظهار کرد: دبیرکل سازمان ملل چند ساعت پیش با من تماس گرفت و گفت معتقدیم حضور ایران در اجلاس ژنو 2 ضروری است.

ادامه دارد...