پشت تیم هسته ای را خالی نکنیم

سیاسی

سیدجعفر هاشمی*

می‌دانیم که رژیم صهیونیستی از حل مشکلات ایران با آمریکا و اروپا به شدت نگران است .

می‌دانیم که به واسطه شیطنت‌های رژیم صهیونیستی، تبلیغ ایران هراسی در بین همسایگان اثر خود را گذاشته است.

می‌دانیم که برطرف شدن مشکلات موجود بین ایران و غرب منافع بسیاری از کشورها را به خطر می‌اندازد.

می‌دانیم که امروزه با توجه به توانمندی‌های ایران اسلامی، آمریکا بیش از هر زمانی نیازمند به رفع مشکلات خود با ماست.

می‌دانیم که تحریم‌های ظالمانه بیشتر از اینکه مردم ما را تحت تأثیر قرار دهد ضربه به اقتصاد کشورهای وضع‌کننده تحریم‌ها گذاشته است.

می‌دانیم که شکاف دیدگاه بین اعضای 1+5 در رابطه با ایران غیرقابل کتمان است .

می‌دانیم که حمایت مردم فهیمی که در 24 خرداد حماسه سیاسی را خلق نمودند بدرقه راه تیم مذاکره‌کننده بوده و خواهد بود.

می‌دانیم که پرونده هسته‌ای ایران علی‌رغم حقوقی - فنی بودن متأسفانه سیاسی شده است.

می‌دانیم که حل پرونده‌ای که در هشت سال گذشته با نگاه بی‌اعتمادی به آن نگریسته شده پیچیده و زمان‌بر و نیازمند به صبر و حوصله دارد و تا کاستن از بی‌اعتمادی‌های به وجود آمده باید از تمامی ظرفیت‌ها استفاده نمود.

می‌دانیم و می‌دانید که امروز جامعه بین‌المللی جهت حل بعضی از مشکلات منطقه‌ای و جهانی نیازمند به نقش مؤثر و مثبت ایران اسلامی است.

می‌دانیم و می‌دانند که افکار عمومی جهان با حرکت‌های استکباری غرب علیه ایران اسلامی مستقل همراه نبوده و نخواهد بود.

جای تعجب بیشتر از موضع‌گیری‌های غیرکارشناسانه بعضی جناح‌های داخلی است که نمی‌دانند چه بگویند و چگونه پاسخگو باشند .آنجا که تیم مذاکره‌کننده در حال نبرد است با سنگ‌اندازی و کنکاش بی‌مورد در صدد شکست مذاکرات برمی‌آیند و آنجا که مذاکرات متوقف می‌شود آمریکا را تقبیح نموده که چرا از مواضع خود عقب‌نشینی نموده است.

ضمن احترام به اظهارنظرهای صحیح و کارشناسانه که می‌تواند کمکی به هیأت مذاکره‌کننده باشد باید از اظهارات غیرمسئولانه و غیرکارشناسانه که در تخصص همگان نیست پرهیز کرد تا سربازان دیپلماتیک کشورمان با پشتگرمی و اتکا به پشتیبانی مردمی که به آنها رأی داده‌اند از این گردنه سخت به سلامتی عبور نمایند و شاهد رفع خدشه‌ از چهره پاک جمهوری اسلامی ایران از ادعاهای کاذب غرب شویم.

لذا باید به تیم مذاکره‌کننده علی‌رغم تمامی نامهربانی‌ها از سوی خودی‌ها خسته نباشید گفت و از آنها ضمن تقدیر و تشکر بخواهیم تا باقیمانده راه را که یقیناً از توافقات اولیه سخت‌تر و مهم‌تر می‌باشد با امیدواری و درایت و هوشمندی تا حل نهایی و رفع مشکلات ادامه دهند.

 

*سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در برزیل

  

1717

کد N15674