آمریکا به یک شرط سلفی های سوریه را حمایت می کند

داعش عمارت اسلامی عراق و شام ,النصره القاعده سوریه ,سوریه

جیسون دیتز روزنامه نگار و تحلیلگر آمریکایی در این یادداشت کوتاه برای آنتی وار فاش کرده است که آمریکا و انگلیس در پوشش تازه ای حاضر به حمایت از سلفی ها شده اند.


جیسون دیتز
در اوایل ماه اکتبر، سازمان سیا پذیرفت هدف از سیاست های ایالات متحده آمریکا در سوریه این است که به هر قیمت ممکن کمک کند تا جنگ داخلی در این کشور ادامه یابد و به همین خاطر همه کمک‌های لازم را در اختیارشورشیان معتدل قرار داد تا جنگ ادامه پیدا کند اما باعث برنده شدن آنها نشود.
با این حال، به نظر می‌رسد آنها به اشتباه قابلیت‌های «شورشیان میانه‌رو» را به شدت دست بالا گرفته بودند، چرا که آنها اکنون در شمای کلی تری از صحنه نبرد، گروه کاملا بی ربطی به حساب می آیند و این گروه‌های افراطی هستند که عمده شورشی‌ها را تشکیل می‌دهند.
اما ظاهرا، در همچنان بر همان پاشنه می چرخد و هدف آمریکا باید محقق شود، کاخ سفید اکنون می گوید آماده است تا از «جبهه اسلامی» یعنی همان گروه سلفی که در آدم‌ربایی‌ها و کشتارهای اخیر در حومه دمشق دست داشت حمایت کند.
تنها خواسته آمریکا این است که این گروه، القاعده را که در کشتارهای هفته پیش در حومه دمشق مشارکت داشتند و با گروه سلفی همکاری کرده بودند را به رسمیت نشناسند. برای آمریکا مناسب نیست که بخواهد از القاعده حمایت کند، اما می تواند از گروه‌هایی که از نظر ایدئولوژیکی مشابه القاعده هستند اما به طور اسمی هم که شده از القاعده جدا شده اند حمایت کند و این به نطر بازی منصفانه ای می آید.
انگلیس نیز هفته پیش احتمال حمایت از این گروه ها را مطرح کرد، همچنین گزارش ها حاکی از آن است که دیدارهای چهره به چهره ای را با رهبران اسلامگرا به منظور تشکیل ائتلافی با آنها و حامیان غربی شان ترتیب داده است.
منبع: آنتی وار
ترجمه: رضا مهربانی

49261

کد N15596