ترکی الفیصل: انگلیس و آمریکا ارتش میانه‌روی آزاد سوریه را به حال خود رها کرده‌اند

سوريه

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان گفت، مخالفان حکومت سوریه از همان ابتدای جنگ داخلی در این کشور در موضع ضعف قرار داشتند و علت آن خودداری آمریکا و انگلیس از کمک به آن‌ها بوده است.

رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان گفت، مخالفان حکومت سوریه از همان ابتدای جنگ داخلی در این کشور در موضع ضعف قرار داشتند و علت آن خودداری آمریکا و انگلیس از کمک به آن‌ها بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آمریکا و انگلیس روز پنجشنبه پس از آن که دریافتند ائتلافی موسوم به "جبهه اسلامی" متشکل از شش گروه افراطگرا ساختمانی متعلق به شورشیان ارتش آزاد سوریه را در مرز با ترکیه تصرف کرده‌اند، کمک‌های "غیرکشنده" خود به شمال سوریه را متوقف کردند.

شاهزاده ترکی الفیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان روز شنبه با انتقاد از این تصمیم گفت: انگلیس و آمریکا ارتش میانه‌روی آزاد سوریه را به حال خود رها کرده‌اند.

وی که در حاشیه کنفرانس سیاست‌گذاری جهانی در موناکو با خبرگزاری رویترز مصاحبه می‌کرد، گفت: از زمان آغاز درگیری‌های سوریه و از زمانی که ارتش آزاد سوریه برای مقابله با بشار اسد تشکیل شد، انگلیس و آمریکا جلو نیامده و کمک‌ها لازم را برای آنکه این ارتش از خود و مردم سوریه در مقابل حکومت بشار اسد دفاع کند، به عمل نیاوردند و این از همه مخرب‌تر بود.

وی افزود: شما وضعیتی دارید که در آن یک طرف درگیری با دریافت انواع سلاح همچون تانک و موشک وزنه سنگین‌تری دارد مثل وضعیت فعلی حکومت بشار اسد و طرف دیگر برای دریافت تسلیحات دفاعی در مقابل این سلاح‌های مرگباری که اسد دارد، فریاد می‌زند. بنابراین چرا باید بشار اسد دست از کشتار بردارد؟

این شاهزاده سعودی گفت: این مساله از نظر من علت این حقیقت است که ارتش آزاد سوریه امروز جایگاه برجسته‌ای را که باید داشته باشد، ندارد و علت آن فقدان حمایت بین‌المللی از آن است. نبرد همچنان ادامه پیدا خواهد کرد و کشتار ادامه پیدا خواهد کرد. برای من پایان موفقیت‌آمیز این درگیری پایان دادن به حکومت بشار اسد خواهد بود. تنها به خاطر حکومت بشار اسد است که همه این اتفاقات رخ می‌دهد.

این در حالی است که روز سه‌شنبه منابع خبری در میان مخالفان سوری اعلام کردند، فرماندهان گروه تندروی "جبهه اسلامی" قرار است با مقامات آمریکایی در ترکیه مذاکره کنند. این نشان دهنده میزان گسترده‌ای است که "جبهه اسلامی"، ارتش آزاد سوریه را تحت‌الشعاع قرار داده است.

انتهای پیام

کد N14902