عراق از کره جنوبی جنگنده می خرد

واحد مرکزی خبر نوشت:

مقامات رسمی کره جنوبی اعلام کردند عراق روز پنجشنبه قراردادی به ارزش یک میلیارد و 100 میلیون دلار را با این کشور برای خرید 24 فروند جنگنده سبک چندکاره امضا کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از سئول، سازمان صنایع هوا و فضای کره اعلام کرد بر اساس شروط قراردادی که در سئول امضا شد، این شرکت جنگنده مافوق صوت تی - 50IQ را بین سال های 2015 تا 2016 به بغداد تحویل خواهد داد. این جنگنده از خانواده جنگنده های مافوق صوت تی - 50 است.
این شرکت همچنین اعلام کرد انتظار می رود قرارداد یک میلیارد دلاری دیگری در سال 2014 برای خرید قطعات، تجهیزات و آموزش خلبانان در 20 سال آینده امضا شود.
جنگنده تی - 50IQ جنگنده پیشرفته چندکاره ای است که به سلاح های هوشمند، موشک و مسلسل مجهز است.
سخنگوی این شرکت کره ای اعلام کرد:« این بزرگترین سفارش در تاریخ صادرات تسلیحاتی کره جنوبی است.»
مقامات رسمی این شرکت ابراز امیدواری کردند این توافقنامه به شرکت آنها برای سرمایه گذاری در این بازار کمک کند چرا که این شرکت به دنبال دسترسی گسترده تر به بازارهای خارج از جنوب شرق آسیا و اروپا و آمریکای جنوبی است.
خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از ها سونگ یونگ رئیس این شرکت کره ای که اکنون در بغداد است گفت:« صنایع هوا و فضای کره جنوبی رقابت خود را در بازارهای جهانی و پتانسیل صادراتی خود نشان داده است.»
تی - 50 اولین جنگنده مافوق صوت ساخت کره جنوبی و یکی از معدود هواپیماهای آموزشی مافوق صوت در جهان است. این جنگنده بعد از پرواز آزمایشی در سال 2002 ، در سال 2005 به خدمت گرفته شد.
این جنگنده آموزشی اکنون به جنگنده ای چندکاره و جنگی ارتقا یافته است.
کره جنوبی این جنگنده را به اندونزی، ترکیه و کشورهای دیگر فروخته است. فیلیپین نیز در اکتبر امسال قراردادی را برای خرید 12 نوع از این جنگنده امضا کرد.

49261

کد N13176